Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Interakcje między ziołami a lekami – dlaczego seniorzy powinni uważać z suplementami?

Wielu seniorów od lat przyzwyczaiło się do picia herbatek ziołowych czy przyjmowania z pozoru niegroźnych suplementów. Zioła zawierają jednak składniki aktywne, które z jednej strony odpowiadają za ich lecznicze właściwości, ale z drugiej – mogą wchodzić w interakcje z lekami. Jeżeli chcesz podjąć się pracy jako opieka nad osobą starszą w Bydgoszczy lub za granicą, nie podawaj więc seniorowi żadnych ziół na własną rękę i zwracaj uwagę, jeśli Twój podopieczny przyjmuje je bez kontroli lekarza.

Dlaczego seniorzy tak chętnie sięgają po suplementy?

Chociaż to Polacy (niestety) przodują, jeśli chodzi o ilość przyjmowanych leków i suplementów, to problem z ich nadużywaniem bez zalecenia lekarza pojawia się również za granicą. Seniorzy często sięgają po zioła, ponieważ pamiętają naturalne metody leczenia stosowane jeszcze przez ich rodziców. Złe samopoczucie, pogarszający się stan zdrowia oraz dokuczliwe skutki uboczne leków mogą zachęcać do poszukiwania alternatywnych metod. Niestety, jeśli zażywanie leków połączy się z przyjmowaniem preparatów ziołowych, można doprowadzić do osłabionego lub wręcz przeciwnie – nadmiernie nasilonego działania substancji leczniczych i intensywnych objawów niepożądanych, co potencjalnie powoduje nawet zagrożenie życia, szczególnie u osób starszych, mających liczne problemy ze zdrowiem.

Podstawy interakcji leków z żywnością

Opiekunki dla osób starszych w Bydgoszczy i za granicą powinny znać przynajmniej podstawy zdrowego i bezpiecznego żywienia seniorów. Chociaż nie są uprawnione do podawania leków, warto pamiętać, że to opiekunki są ze swoimi podopiecznymi codziennie i znają ich nawyki. O ile lekarz nie zalecił inaczej, leki powinno popijać się wodą. Senior powinien też stosować się do zalecanego sposobu przyjmowania leku (przed, w trakcie, po posiłku).

Przyjmowanie ziół podczas farmakoterapii może powodować zaburzenia na kilku poziomach: zarówno przy wchłanianiu, jak i metabolizmie leku. Oznacza to, że nie tylko nie powinno się popijać leków ziołowymi herbatkami, ale jeśli pojawia się interakcja, najlepiej całkowicie zrezygnować z przyjmowania ziół.

tabletki

Najważniejsze interakcje między ziołami i lekami

Możliwości interakcji między ziołami i lekami jest naprawdę wiele, ale uważać trzeba przede wszystkim na takie rośliny, jak:

  • Miłorząb japoński (Ginko biloba) – powoduje interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (warfaryna, acenokumarol), aspiryną, witaminą E, niesteroidowymi lekami przeciwbólowymi (ibuprofen, diklofenak, ketoprofen), antydepresantami (fenelyzyna, trancylopromina, moklobemid),
  • Dziurawiec – leki przeciwwirusowe (sankwinar,indinavir), cyklosporyna (lek immunosupresyjny, podawany np. po przeszczepach), leki rozszerzające oskrzela (teofilina), tetracykliny, piroksykam (niesteroidowy lek przeciwzapalny), antydepresanty (fluoksetyna), barbiturany, hormonalna terapia zastępcza (np. w czasie menopauzy), leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol),
  • Aloes – leki nasercowe (digoksyna, metylodigoksyna), przeciwarytmiczne (werapamil),
  • Pokrzywa – leki obniżające poziom kwasu moczowego (Allopurynol),
  • Żeń-szeń – leki na cukrzycę (insulina, metformina, akarboza), na nadciśnienie (amlodipina, diltiazem, enalapryl, kaptopryl), przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol),
  • Naparstnica – leki nasercowe (digoksyna, metylodigoksyna), pseudoefedryna (np. w lekach na przeziębienie), przeciwarytmicze (chinidyna), leki rozszerzające oskrzela (teofilina),
  • Jeżówka – leki immunosupresyjne (metotreksat), kortykosteroidy (hydrokortyzon, metylprenidazol, budezonid, fluodrokortyzon),
  • Głóg dwuszyjkowy – leki przeciwarytmiczne (lidokaina, wermapil, amiodaron, propafenon), przeciwnadciśnieniowe (benazepril, kaptopryl, enelapryl, amlodipina).

Szukasz dobrze płatnej, legalnej pracy za granicą? Jedną z lokalizacji, w których poszukujemy opiekunek jest właśnie Bydgoszcz! Opieka nad osobami starszymi to pewne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach – skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl