Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Dlaczego tak wielu seniorów ma „trudny charakter”?

Starość niesie ze sobą wiele wyzwań, zarówno dla samych seniorów, jak i dla osób, które się nimi opiekują. Jednym z najczęstszych problemów, z którymi spotykają się opiekunki osób starszych, jest charakter niektórych seniorów. Dlaczego tak wielu z nich wydaje się mieć trudny charakter? Warto przyjrzeć się temu zjawisku bliżej, by zrozumieć, skąd biorą się niewdzięczność, zgryźliwe komentarze, a czasem nawet agresja.

1. Problemy zdrowotne a trudne zachowanie

Z wiekiem nasze ciało zaczyna podlegać procesom degeneracyjnym, które często prowadzą do różnorodnych problemów zdrowotnych. Wśród seniorów coraz częściej pojawiają się choroby neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera czy Parkinsona, które znacząco wpływają na funkcjonowanie mózgu i procesy poznawcze. Te schorzenia nie tylko wpływają na pamięć i zdolność do koncentracji, ale także mogą prowadzić do zmiany osobowości, co może przejawiać się w trudnym zachowaniu seniorów. Zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe, są również częstym problemem w starszym wieku. Często są one bagatelizowane lub niediagnozowane, co powoduje, że seniorzy cierpią w milczeniu, a ich trudne zachowanie jest niezrozumiałe dla otoczenia. Właśnie dlatego praca dla opiekunki w Niemczech wymaga dużo empatii i cierpliwości. Ponadto, ograniczenia ruchowe, wynikające na przykład z chorób układu kostno-mięśniowego czy niedowładów, mogą prowadzić do frustracji i irytacji z powodu utraty niezależności oraz zdolności do wykonywania codziennych czynności. Ból, dolegliwości czy dyskomfort fizyczny również mają ogromny wpływ na nastrój i emocje seniorów, co często objawia się w ich trudnym zachowaniu w stosunku do opiekunów. 

2. Strach i niepewność

Starość to czas, w którym seniorzy często muszą zmagać się z nieuniknionymi zmianami, takimi jak utrata niezależności czy konfrontacja z utratą bliskich osób. Te przeżycia mogą prowadzić do nagromadzenia się negatywnych emocji, takich jak strach przed przyszłością, poczucie osamotnienia czy smutek po stracie ukochanej osoby. Wielu seniorów doświadcza także frustracji związanej z ograniczeniami zdrowotnymi oraz utratą sprawności fizycznej, co prowadzi do poczucia bezsilności i bezradności. Te silne emocje często przejawiają się poprzez trudne zachowanie, które może być wynikiem braku umiejętności radzenia sobie ze stresem oraz brakiem odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z trudnościami. Dodatkowo starzenie się może także prowadzić do zmian w funkcjonowaniu mózgu, co może wpływać na kontrolę emocji i reakcje seniorów na różne sytuacje życiowe. Jeśli znasz niemiecki, możliwa jest praca jako opiekunka Niemcy od zaraz, ale warto najpierw zastanowić się, czy jesteś na to gotowa.

3. Przemijanie czasu

Starość często wiąże się z większą skłonnością do refleksji. Seniorzy często zaczynają spostrzegać, że czas upływa szybko, a życie toczy się dalej, nie zawsze w taki sposób, jak sobie to wymarzyli. W tym okresie życia mogą doświadczyć uczucia nostalgia za przeszłością oraz żal za niezrealizowanymi marzeniami czy utraconymi szansami. Te emocje mogą być głęboko frustrujące i prowadzić do negatywnego zachowania wobec otoczenia. Seniorzy mogą wyrażać swoje rozczarowanie poprzez narzekanie, krytykę, a nawet agresywne reakcje. Opiekunka oczywiście nie jest terapeutą, żeby mogła rozwiązywać takie problemy, ale warto być tego świadomym i czasem pozwolić po prostu seniorowi się wygadać.

4. Brak zrozumienia i wsparcia

Wielu seniorów doświadcza silnego poczucia osamotnienia i braku zrozumienia, zwłaszcza gdy spędzają niewiele czasu z bliskimi lub najważniejsze dla nich osoby już odeszły. Opiekunki osób starszych często stają się dla nich jedynymi towarzyszami i źródłem wsparcia. Może to jednak prowadzić do jeszcze większego przygnębienia i frustracji, bo opiekunka zostaje z seniorem na kilka tygodni, a następnie na jej miejsce pojawia się kolejna obca osoba – zmienniczka. Wszystko to powoduje napięcie i stres.

5. Zmieniająca się rzeczywistość

Wraz z postępem wieku zmieniają się także role społeczne, a niektórzy seniorzy mogą czuć się pominięci lub niedocenieni przez społeczeństwo. Emerytura często oznacza odejście od aktywności zawodowej i zmniejszenie zaangażowania społecznego, co może prowadzić do utraty poczucia własnej wartości i znaczenia. Ponadto, w kulturze, która często promuje młodość i aktywność, osoby starsze mogą czuć się pominięte lub niezauważone. Poczucie niedocenienia może prowadzić do wzrostu uczuć złości, gniewu czy przygnębienia u seniorów, które mogą objawiać się w ich zachowaniu. Mogą być bardziej krytyczni wobec otoczenia, łatwiej się irytować lub być bardziej wymagający. Wiele z tych emocji wynika z przekonania, że ich doświadczenia i mądrość są ignorowane lub niedoceniane przez społeczeństwo. Opiekunki osób starszych często muszą radzić sobie z tymi emocjami i reakcjami u seniorów.
Chcesz podjąć się wyzwania, jakim jest praca jako opieka nad osobami starszymi? Bydgoszcz to jedno z miast, w których szukamy nowych opiekunek. Jeśli chcesz legalnie zarabiać w Niemczech, skontaktuj się z nami!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Wielochorobowość u seniorów: jak sobie z nią radzić?

Wielochorobowość to występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. To zjawisko jest bardzo powszechne w grupie osób starszych, z których wielu cierpi na kombinację różnych chorób, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca czy problemy z nerkami. Zjawisko to stanowi duże wyzwanie zarówno dla seniorów, jak i dla osób sprawujących nad nimi opiekę.

Czytaj dalej

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl