Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Czy opiekunka osoby starszej powinna mieć prawo jazdy?

To pewne: zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze wciąż rośnie, ponieważ zachodnie społeczeństwa się starzeją. Do wykonywania tej pracy nie trzeba specjalnych kwalifikacji czy wykształcenia – liczy się znajomość niemieckiego (przynajmniej w stopniu komunikatywnym) oraz doświadczenie w opiece (nawet nad członkiem rodziny). Ale czy opiekunka osoby starszej powinna mieć prawo jazdy?

Opiekunka bez prawa jazdy

Posiadanie prawa jazdy nie jest konieczne, żeby pracować jako opiekunka osób starszych za granicą. Wielu podopiecznych mieszka w miastach, gdzie można załatwić zakupy i inne codzienne sprawy bez poruszania się samochodem. Zdarza się też, że transportem seniora do lekarza czy zakupami zajmują się jego bliscy. W niektórych domach opiekunce zapewnia się np. rower, aby mogła poruszać się po okolicy.

Jeśli nie masz prawa jazdy i nie zamierzasz go zrobić, możesz jednak spotkać się z pewnymi ograniczeniami. Niektóre osoby starsze mieszkają w mniejszych miejscowościach, a rodziny zapewniają opiekunce samochód do dyspozycji. Takie zlecenia bywają niedostępne dla osób, które nie mają prawa jazdy. Kontraktów jest jednak na tyle dużo, że opieka seniora w Niemczech nie narzeka na brak pracy – szczególnie jeśli mówisz dobrze po niemiecku.

Polskie prawo jazdy w Niemczech

Jeśli masz prawo jazdy, nie czekają cię dodatkowe formalności. Prawo jazdy wydane przez polskie władze jest ważne w Niemczech, umożliwiając kierowanie pojazdami zarówno na terenie kraju, jak i podczas podróży międzynarodowej. Warto jednak pamiętać o obowiązkowym posiadaniu ważnego dowodu krajowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na samochód, a także zalecanej zielonej karty podczas podróży, jako potwierdzenia ubezpieczenia OC za granicą.

Podczas podróży po niemieckich autostradach, kierowcy muszą przestrzegać przepisów dotyczących prędkości i zawsze nosić kamizelki odblaskowe, kiedy opuszczają unieruchomiony pojazd. W niektórych miastach istnieją strefy ekologiczne, gdzie samochody muszą posiadać specjalne plakietki z numerem rejestracyjnym, a nieprzestrzeganie tych zasad może wiązać się z mandatami.

Dodatkowo, kierowcy powinni zwrócić uwagę na zasady parkowania, zwłaszcza w centrach miast, gdzie dostępne miejsca są ograniczone. Lepiej unikać też autostopowiczów i innych przypadkowych pasażerów, bo jeśli przewieziesz osobę nielegalnie przebywającą w Niemczech, możesz ponieść konsekwencje prawne. Niemieckie przepisy drogowe są rygorystycznie egzekwowane, a kierowcy powinni dostosować swoje pojazdy do warunków atmosferycznych, używając opon zimowych w niekorzystnych warunkach. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować wysokimi mandatami, utratą dowodu rejestracyjnego, a nawet zatrzymaniem pojazdu w przypadku poważnych usterek. Dlatego zaleca się ścisłe przestrzeganie niemieckich przepisów drogowych podczas podróży samochodem po tym kraju.
Interesuje Cię praca dla opiekunek w Niemczech? Sprawdź aktualne ogłoszenia na naszej stronie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl