Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości. To jedna z najgorszych sytuacji, jakie mogą przydarzyć się opiekunce, ale warto wiedzieć, co robić, jeśli sprawdzi się pesymistyczny scenariusz.

Jak zmniejszyć ryzyko ucieczki seniora?

Zmniejszenie ryzyka ucieczki seniora to kluczowy element opieki nad osobą starszą, szczególnie w przypadku, gdy cierpi ona na demencję, chorobę Alzheimera lub inne schorzenia neurologiczne. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które jako opiekunka osób starszych za granicą możesz zastosować, aby zabezpieczyć dom i uniknąć potencjalnego zagrożenia.

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie domu, aby ograniczyć możliwość wyjścia seniora bez nadzoru. Możesz zastosować różne triki, takie ukrycie drzwi za zasłoną, zainstalowanie czujnika ruchu lub dzwoneczków, które będą ostrzegać, że senior wychodzi.

Kolejnym ważnym krokiem jest nawiązanie bliższej relacji z osobą starszą. Wysoki poziom zaufania może pomóc w uniknięciu ucieczki z domu, szczególnie w sytuacjach, gdy senior odczuwa lęk. Regularne rozmowy i spędzanie czasu razem mogą budować więź i poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że poleganie na obcej osobie, która zostaje w domu zaledwie przez kilka tygodni, nie jest proste dla każdego, a tym bardziej dla zdezorientowanego seniora z demencją. Opiekunki nie są uprawnione do podawania seniorowi leków, ale warto pamiętać, że regularne zażywanie przepisanych przez lekarza środków pomaga zapanować nad chorobami neurologicznymi i zachowaniem osoby starszej.

W przypadku podejrzeń lub prób ucieczki w przeszłości, ważne jest zachowanie spokoju i cierpliwość. Niektóre techniki komunikacyjne, takie jak przekierowanie uwagi lub obietnica wyjścia w przyszłości, mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie napięcia i uniknięcie sytuacji stresującej dla seniora. Opiekunka osoby starszej w Niemczech powinna być cierpliwa, bo niestety seniorzy mają swoje problemy, które wpływają na ich zachowanie.

Ostatecznie, współpraca z sąsiadami i zwrócenie ich uwagi na potencjalne niepokojące zachowania seniora może być dodatkowym wsparciem. Prośba o kontakt w przypadku nietypowych sytuacji umożliwia szybką reakcję i uniknięcie niebezpieczeństwa. Lokalna społeczność, która wie o chorobie seniora i zareaguje, jeśli będzie błąkał się po okolicy.

Co robić, jeśli senior już zaginął?

Stało się – senior wykorzystał twoją chwilę nieuwagi i teraz nie wiesz, gdzie jest. Co zrobić w takiej sytuacji? 

W przypadku, gdy senior już zaginął, czas jest kluczowy, dlatego ważne jest szybkie i zdecydowane działanie. Pierwszym krokiem jest dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń w domu oraz terenu wokół niego, włączając w to ogród, pralnię czy piwnicę, gdzie osoba starsza mogłaby się schronić. Jeśli senior posiada telefon komórkowy, można próbować się do niego dodzwonić. Następnie, warto zwrócić się do sąsiadów, którzy mogą pomóc w ustaleniu ostatnich miejsc, gdzie widziano osobę starszą. Możliwe też, że senior postanowił odwiedzić kogoś znajomego, nie mówiąc o tym opiekunce.Przejdź się również po okolicy, zwłaszcza po drogach, którymi senior często chodził w przeszłości lub miejscach, które lubił odwiedzać. 

Jeśli mimo wszystko poszukiwania nie przyniosą rezultatu, konieczne jest niezwłoczne powiadomienie policji oraz rodzinę seniora, dostarczając jak najwięcej istotnych informacji na temat wyglądu i zwyczajów podopiecznego. Dodatkowo warto skontaktować się z placówkami medycznymi, aby sprawdzić, czy senior przypadkiem nie został przyjęty do szpitala. Organizacja akcji poszukiwawczej wraz z rodziną, sąsiadami oraz kontaktowanie się ze znajomymi, znacznie zwiększają szansę szybkiego znalezienia osoby starszej. Można w tym celu wykorzystać również social media. W razie zagrożenia życia seniora, każda chwila jest bezcenna, dlatego należy podejmować wszelkie możliwe działania, aby jak najszybciej odnaleźć zaginioną osobę. 

Jako opiekunka osoby starszej Niemcy trzeba być przygotowaną na różne sytuacje – również te stresujące i wymagające szybkiego działania. Jest to jednak praca, która daje wiele satysfakcji i pozwala legalnie pracować za granicą. Jeśli chcesz poprawić swoją sytuację finansową i szlifować język niemiecki, zadzwoń do nas!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl