Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Biegunka u osoby starszej: skąd się bierze, jak pomóc seniorowi?

Biegunka to powszechny problem zdrowotny, który może nas spotkać w każdym wieku, a osób starszych pojawia się jeszcze częściej. Chociaż to z pozoru banalna dolegliwość, nie można jej ignorować, ponieważ może prowadzić do odwodnienia. Jak więc zająć się seniorem, który skarży się na biegunkę?

Kiedy możemy mówić o biegunce?

Biegunka to stan, w którym doświadczamy luźnych lub wodnistych stolców, często z częstymi wypróżnieniami w ciągu dnia. Możemy mówić o biegunce, gdy ilość wypróżnień przekracza normalny rytm, który wynosi nie więcej niż trzy wypróżnienia dziennie. Ważne jest, aby monitorować objawy i w razie potrzeby skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli biegunka trwa dłużej niż kilka dni, towarzyszą jej inne niepokojące objawy (np. silny ból brzucha, nudności, wymioty) lub pojawiają się oznaki odwodnienia (np. suchość w ustach, zmniejszona ilość moczu i jego ciemne zabarwienie, zawroty i ból głowy, szybki puls). W przypadku osób starszych, biegunka może być szczególnie ryzykowna, dlatego szybka reakcja i właściwa opieka są kluczowe. Praca opiekunki w Niemczech nie wymaga kwalifikacji medycznych, ale warto obserwować seniora, żeby w razie potrzeby szybko wezwać pomoc.

Przyczyny biegunki u osób starszych

Biegunka u seniorów może mieć różnorodne przyczyny, które czasami się na siebie nakładają i nasilają dolegliwości. Do najczęstszych należą:

1. Infekcje bakteryjne lub wirusowe

Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u seniorów są infekcje bakteryjne lub wirusowe. Starszy organizm może być bardziej podatny na infekcje, a objawy mogą być bardziej nasilone i szybciej prowadzić do odwodnienia.

2. Leki

Niektóre leki, zwłaszcza te stosowane przez osoby starsze na stałe, mogą wpływać na układ trawienny i powodować biegunkę jako skutek uboczny. Jeśli senior przyjmuje wiele różnych leków, może to zwiększać ryzyko wystąpienia biegunek. Warto pamiętać, że podawaniem leków osobie starszej nie zajmuje się opiekun osoby starszej. Niemcy dodatkowo zatrudniają personel medyczny, który podaje leki, zmienia opatrunki, podaje zastrzyki i wykonuje inne czynności wymagające kwalifikacji medycznych.

3. Nietolerancja pokarmów

Starsze osoby bardzo często cierpią na nietolerancję laktozy, dlatego spożycie nabiału skutkuje biegunką. Wielu seniorów musi zrezygnować z mleka, a bezpieczniejszym wyjściem jest nabiał fermentowany (np. jogurty, kefiry, maślanki).

4. Zespół jelita drażliwego

To czynnościowa choroba układu pokarmowego, która może objawiać się biegunkami, zaparciami, wzdęciami i bólami brzucha. Chociaż badania nie wykazują nieprawidłowości w układzie pokarmowym, objawy wciąż się pojawiają, ze względu na zaburzenie regulacji osi mózg-jelito. Na zespół jelita drażliwego cierpi nawet 3,8% ludzi na świecie.

5. Choroby przewlekłe

Choroby takie jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub cukrzyca mogą być związane z biegunką u seniorów.

Jak pomóc seniorowi w przypadku biegunki?

W przypadku biegunki u osoby starszej, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków, aby zarówno złagodzić objawy, jak i przyczynić się do szybkiego powrotu do zdrowia. Oto kilka wskazówek, jak pomóc seniorowi w przypadku biegunki:

1. Nawodnienie

Biegunka może prowadzić do utraty płynów i elektrolitów, co jest szczególnie niebezpieczne u osób starszych. Ważne jest, aby senior pił dużo wody, roztworów elektrolitowych lub herbaty z imbirem, aby uniknąć odwodnienia.

2. Odpoczynek

Seniorowi z biegunką warto zalecić odpoczynek i ograniczenie aktywności fizycznej. Osoba starsza może czuć się osłabiona i zmęczona, dlatego ważne jest, aby dać jej czas na regenerację.

3. Dieta

W okresie biegunki warto dostosować dietę seniora. Wskazane jest unikanie tłustych, pikantnych i ciężkostrawnych potraw. Zamiast tego można sięgnąć po łatwo przyswajalne produkty, takie jak ryż, banany, chleb tostowy czy puree ziemniaczane.

4. Leki

Jeśli biegunka jest skutkiem ubocznym przyjmowanych leków, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem w celu zmiany leków lub dostosowania dawek.

5. Higiena

Warto zwracać uwagę na higienę osobistą seniora oraz jeszcze bardziej restrykcyjnie niż na co dzień podchodzić do czystości w domu, aby uniknąć przenoszenia infekcji.

6. Konsultacja lekarska

Jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, jest obfita lub towarzyszą jej inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. To może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego.
U osoby starszej, która ma osłabiony organizm, nawet biegunka może okazać się niebezpieczna. Bardzo ważne więc, aby opiekunka była zaangażowana i obserwowała stan seniora, a w razie potrzeby skorzystała z pomocy medycznej. Jeśli jesteś empatyczną osobą, mówisz po niemiecku i chcesz legalnie pracować za granicą, nasza agencja opiekunek w Niemczech to miejsce dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl