Firma Frigga Bydgoszcz

Artroza – dlaczego u seniorów tak często występują zwyrodnienia stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów (artroza) najczęściej dotyka osoby starsze. Wiążą się z nią ból, sztywność i utrudnione poruszanie się, co z kolei wpływa na jakość życia. Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech nieuchronnie wiąże się z pomocą seniorom, którzy mają problemy z poruszaniem się, dlatego warto dowiedzieć się więcej o zwyrodnieniach.

Zwyrodnienia stawów – objawy

Symptomy zwyrodnienia stawów zależą od stopnia zaawansowania choroby oraz stawu, który został nią dotknięty. Wśród najczęstszych objawów możemy znaleźć:

  • Ból i sztywność stawów,
  • Trudności z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności, takich jak wstawanie z krzesła czy schodzenie po schodach,
  • Ograniczony zakres ruchu,
  • Trzeszczenie stawów,
  • Obrzęk stawów
  • Widoczne zniekształcenia stawów.

Jakie są przyczyny artrozy?

Przyczyn zwyrodnienia stawów jest wiele. Jedną z głównych są oczywiście naturalne procesy starzenia się organizmu, ponieważ dochodzi do osłabienia chrząstki stawowej. Praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech bardzo często wiąże się więc z opieką nad seniorami, którzy mają problemy z poruszaniem się. Ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej jeszcze bardziej zwiększają:

  • Urazy stawów
  • Nadwaga lub otyłość
  • Brak aktywności fizycznej
  • Choroby, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak leczyć zwyrodnienia stawów?

Leczenie zwyrodnień stawów zależy od stopnia choroby i objawów. Lekarz wybiera między leczeniem farmakologicznym i operacyjnym. Pomocna jest też rehabilitacja, która polega na wykonywaniu ćwiczeń mających na celu wzmocnienie mięśni i poprawę ruchomości stawów.

Istotnym elementem w leczeniu zwyrodnień stawów jest również profilaktyka. Dbałość o zdrowy tryb życia, aktywność fizyczna i prawidłowe odżywianie to kluczowe elementy, które mogą pomóc w zapobieganiu chorobom stawów. Ważne jest również unikanie urazów oraz regularne badania kontrolne u specjalisty. Nic nie jest jednak w stanie całkowicie zatrzymać procesów starzenia, a to one w największym stopniu odpowiadają za chorobę zwyrodnieniową.

Jak pomóc seniorowi ze zwyrodnieniami stawów?

Sztywność i ból podczas poruszania się znacznie zmniejszają komfort życia. Ważne jest więc nie tylko leczenie pod okiem lekarza i fizjoterapeuty, ale też codzienne wsparcie ze strony opiekunki.

Zachęcaj seniora do aktywności fizycznej

Oczywiście zadaniem opiekunki nie jest zmuszanie osoby starszej do aktywności, które sprawiają jej ból i przekraczają możliwości. Warto jednak zachęcać seniora przynajmniej do krótkich spacerów czy wyjść do ogrodu, ponieważ bezruch osłabia mięśnie i zmniejsza ruchomość stawów. Jeżeli jednak chodzi o takie aktywności, jak pływanie czy jazda rowerem, trzeba skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą.

Pomagaj w codziennych czynnościach

Na bardziej zaawansowanych stadiach choroby senior może nie być w stanie samodzielnie wstać z łóżka, ubrać się czy zjeść posiłku. Opiekunka oczywiście powinna mu pomagać, ale nie należy wyręczać osoby starszej w czynnościach, które jest jeszcze w stanie wykonywać – to odbiera poczucie samodzielności i niezależności.

Zapewniaj wsparcie emocjonalne

Trudno oczekiwać, że osoba starsza, dla której ból, sztywność i problemy z poruszaniem się są na porządku dziennym, będzie w doskonałym nastroju. Chorobie zwyrodnieniowej bardzo często towarzyszy przygnębienie, rozczarowanie własną niesprawnością oraz złość, ponieważ seniorowi trudno przyzwyczaić się, że potrzebuje wsparcia w najprostszych czynnościach. Pomocne mogą być nawet tak proste gesty, jak wysłuchanie podopiecznego czy zorganizowanie mu czasu np. grami planszowymi, ponieważ bezczynność sprzyja obniżeniu nastroju.

Szukasz pracy jako opiekunka do Niemiec od zaraz? Zadzwoń lub sprawdź aktualne zlecenia na naszej stronie – zapewniamy legalne zatrudnienie na atrakcyjnych warunkach.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl