Firma Frigga Bydgoszcz

Antybiotykoterapia u seniorów – jak wspierać podopiecznego podczas leczenia antybiotykiem?

Każdy, kogo interesują oferty pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, powinien wiedzieć, że podawanie leków nie należy do obowiązków opiekunki. Kiedy jednak senior zachoruje i musi przyjmować antybiotyki, warto dodatkowo o niego zadbać, żeby szybciej doszedł do siebie. Przygotowaliśmy krótki poradnik, dzięki któremu unikniesz częstych błędów popełnianych podczas antybiotykoterapii.

Interakcje antybiotyków z suplementami i żywnością

To opiekunka jest z seniorem na co dzień i przygotowuje dla niego posiłki, dlatego warto pamiętać, że niektóre składniki zawarte w żywności wchodzą w interakcje z lekami. Oczywiście powinien o tym powiedzieć lekarz, ale w praktyce różnie bywa, dlatego lepiej być ostrożnym.

Po pierwsze, senior musi pilnować zaleceń dotyczących przyjmowania leków. Jeżeli jest dość sprawny, opiekunka może mu o tym przypomnieć (ale nie podawać leków!). Do seniorów mających problemy z pamięcią czy bardzo poważnie chorych, powinna przychodzić opieka medyczna tzw. Pflegedienst. Może się to wydawać mało istotne, ale należy przestrzegać zasad podawania leku (na czczo, przed/po/w trakcie posiłku), ponieważ leki wchłaniają się różnie w zależności od tego, czy żołądek jest pełny, czy pusty. Niektóre antybiotyki mogą też podrażniać układ pokarmowy (szczególnie u osób starszych!), dlatego warto zadbać, żeby przed ich zażyciem senior cokolwiek zjadł, nawet jeśli nie ma apetytu.

Ograniczenia są zależne od substancji czynnej leku – antybiotyki mają różne nazwy handlowe, ale to nazwa substancji, która musi znajdować się na opakowaniu, jest najważniejsza. Do popularnych antybiotyków należą:

  • tetracykliny – podczas kuracji lepiej unikać posiłków bogatych w wapń (mleko, kefiry, jogurty, maślanki, twarożki, sery białe i żółte),
  • ciprofloksacyna – nie można popijać mlekiem ani jogurtem (zmniejszają wchłanianie),
  • lewofloksacyna – nie przyjmować razem z produktami bogatymi w wapń,
  • furazydyna – najlepiej podawać z posiłkami bogatymi w białko (np. chude mięso, nabiał, rośliny strączkowe), można popijać napojami zawierającymi dużo witaminy C (zielone koktajle, soki z cytrusów),
  • metronidazol – podczas leczenia lepiej unikać tłustych potraw.
opieka nad seniorem

Warto pamiętać, że ostrożność trzeba zachować również przy przyjmowaniu suplementów. Szczególnie u seniorów, przyjmowanie każdego środka trzeba przedyskutować z lekarzem, tym bardziej jeśli bierze też inne leki. Podczas wizyty, warto powiedzieć lekarzowi o wszystkich środkach, które przyjmuje osoba starsza. Nie bez powodu agencje opiekunek osób starszych powinny szczegółowo informować o stanie zdrowia seniora. Ostrożność trzeba zachować szczególnie podczas suplementacji wapnia, magnezu, żelaza i cynku.

Co senior powinien jeść podczas antybiotykoterapii?

Antybiotyki pozwalają wyjść z ciężkich infekcji bakteryjnych, ale niestety niszczą również dobre bakterie – szczególnie florę bakteryjną jelita. Właśnie dlatego, kuracji antybiotykiem mogą towarzyszyć takie skutki uboczne, jak biegunka, ból brzucha czy mdłości. Właśnie dlatego, warto zadbać, żeby lekarz zapisał nie tylko antybiotyk, ale też probiotyk, który będzie chronił mikroflorę jelitową.

Jak szybciej dojść do siebie po antybiotyku?

W trakcie i po antybiotykoterapii warto włączyć do diety naturalne probiotyki i prebiotyki. Warto sięgnąć szczególnie po produkty fermentowane: jogurt, maślankę, kefir czy kapustę kiszoną, szczególnie jeśli podczas kuracji nabiał był niewskazany. Niestety, wielu seniorów źle reaguje na tego typu produkty. Lepszym rozwiązaniem mogą być więc np. gotowany ryż, ziemniaki czy dobrze ugotowane płatki owsiane.

Warto pamiętać również o błonniku pokarmowym (szczególnie rozpuszczalnym, czyli znajdującym się w warzywach). Już nawet dodanie surówki z marchewki do obiadu czy pomidora i ogórka do kanapki może przyspieszyć odbudowę mikroflory jelitowej. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po zielone warzywa liściaste (np. sałata, jarmuż) lub szparagi, które dodatkowo dostarczają witaminy K. Warto jednak pamiętać, że kiedy jemy dużo błonnika, musimy też dużo pić, najlepiej wody. W innym przypadku, produkty bogate w błonnik mogą powodować wzdęcia i ból brzucha.

Chcesz pomóc drugiemu człowiekowi, a jednocześnie zyskać legalne zatrudnienie za granicą? Praca jako opieka w Niemczech od zaraz to propozycja dla Ciebie – sprawdź ogłoszenia na naszej stronie lub zadzwoń, znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl