Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Alergia u seniora – jak poprawić komfort życia podopiecznego?

Alergia to uciążliwa, a czasem nawet niebezpieczna przypadłość, z którą zmaga się coraz większa część społeczeństwa. Każdy opiekun osoby starszej w Niemczech powinien więc być przygotowany na ewentualność, że jego podopieczny będzie uczulony na konkretny składnik żywności, lek czy pyłki. Jak postępować z seniorem, któremu dokucza alergia?

Jak opiekować się seniorem z alergią sezonową?

Jeżeli senior zmaga się z alergią na pyłki, wiosna może być dla niego trudnym czasem. Dobrze, jeśli podopieczny wie dokładnie, na co jest uczulony. Opiekunka może wtedy sprawdzić kalendarz pylenia, aby lepiej zaplanować codzienne aktywności i przygotować się na gorsze samopoczucie seniora. Osoby uczulone na pyłki często sięgają po preparaty dostępne bez recepty, ale w przypadku osób starszych to nie jest dobre rozwiązanie, głównie ze względu na możliwe interakcje między lekami. Senior powinien więc znajdować się pod opieką lekarza. Wspomagająco warto stosować sól fizjologiczną do nosa i krople do oczu, aby zniwelować katar i łzawienie oczu.

Przykre objawy często sprawiają, że senior niechętnie spędza czas na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że całkowity brak aktywności fizycznej nie jest dobry dla zdrowia, a spacer to bezpieczna i przyjemna forma ruchu dla osób starszych. W sezonie pylenia lepiej jednak przełożyć przechadzkę na późne popołudnie lub wieczór, ponieważ wtedy stężenie pyłków w powietrzu jest najniższe. Jeżeli to możliwe, warto unikać pól, łąk czy lasów. Po powrocie do domu najlepiej, aby senior od razu się przebrał oraz umył twarz, dłonie i włosy – w ten sposób można ograniczyć wnoszenie alergenów do środka. Warto też unikać wietrzenia domu w godzinach porannych, a do sprzątania najlepiej używać wilgotnej szmatki. Senior powinien też dużo pić, żeby uniknąć wysuszenia śluzówki, a co za tym idzie – nasilenia objawów.

Codzienna opieka nad seniorem-alergikiem

Praca dla opiekunek w Niemczech daje wiele satysfakcji, ale też wiąże się z licznymi wyzwaniami. Może zdarzyć się, że senior zmaga się z alergią pokarmową np. na mleko krowie, ryby czy orzechy. Jest to bardzo ważna informacja, którą zamieszczamy w ogłoszeniach. W zdecydowanej większości przypadków to opiekunka przygotowuje posiłki, dlatego musi zachować ostrożność – spożycie posiłku zawierającego alergeny może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Trzeba więc unikać gotowych dań, co do których składu nie ma pewności, zdecydowanie lepiej samodzielnie przygotowywać zdrowe, świeże posiłki.

alergie u seniora

Zdarza się też, że osoby starsze są uczulone na leki. Mogą zmagać się z tym problemem od dziecka, ale czasem alergia pojawia się na późniejszych etapach życia. Bardzo ważne jest więc, aby senior nie przyjmował żadnych leków bez konsultacji lekarskiej. Jeżeli opiekunka towarzyszy podopiecznemu podczas wizyty, powinna upewnić się, że lekarz wie o alergii.

Jeżeli u seniora pojawią się takie objawy, jak pokrzywka, obrzęk ust, gardła czy języka, zaczerwienienie twarzy, zimne poty, katar, spowolnienie bicia serca lub zawroty głowy, trzeba reagować szybko. Może to wynikać ze zjedzenia żywności zawierającej alergeny, przyjęcia leku, na który senior ma alergię czy użądlenia przez owada. Należy ułożyć podopiecznego w pozycji leżącej z uniesionymi nogami i jak najszybciej wezwać pomoc medyczną. Alergicy często mają przy sobie adrenalinę na wypadek wstrząsu anafilaktycznego, ale podać może ją osoba przeszkolona w tym zakresie.

Jako agencja opieki nad osobami starszymi robimy wszystko, aby zapewniać bezpieczeństwo zarówno seniorom, jak i opiekunkom. Dobrze przygotowujemy naszych pracowników do wyjazdu oraz zapewniamy stałe wsparcie koordynatora. Jeżeli jesteś empatyczną osobą, która chce opiekować się drugim człowiekiem, zgłoś się do nas, a znajdziemy najlepszą ofertę dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Samotność osób starszych: powszechny i poważny problem

Populacja osób starszych rośnie w szybkim tempie, co jest wynikiem postępu w opiece zdrowotnej. Niestety, wielu seniorów doświadcza samotności i depresji, spowodowanych brakiem bliskich relacji z rodziną oraz samotnym mieszkaniem. Samotność u osób starszych to problem, który wymaga naszej uwagi i zrozumienia, by skutecznie z nim walczyć.

Czytaj dalej

Wielochorobowość u seniorów: jak sobie z nią radzić?

Wielochorobowość to występowanie u jednej osoby dwóch lub więcej schorzeń jednocześnie. To zjawisko jest bardzo powszechne w grupie osób starszych, z których wielu cierpi na kombinację różnych chorób, takich jak nadciśnienie, reumatyzm, cukrzyca czy problemy z nerkami. Zjawisko to stanowi duże wyzwanie zarówno dla seniorów, jak i dla osób sprawujących nad nimi opiekę.

Czytaj dalej

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl