Firma Frigga Bydgoszcz

Agresywne zachowanie seniora – jak sobie z nim radzić?

W wielu przypadkach seniorzy są wdzięczni za pomoc, nie ma problemu ze stworzeniem relacji z opiekunką. Zdarza się jednak, że osoba starsza reaguje niechęcią, a nawet agresją. Podpowiadamy, co zrobić w takiej sytuacji.

Najczęstsze przyczyny agresji u seniorów

Starość nie jest łatwym etapem życia człowieka, a seniorzy różnie reagują na fizyczne dolegliwości i uzależnienie od drugiej osoby: niektórzy wpadają w przygnębienie, a inni – stają się agresywni. Praca za granicą jako opiekunka osób starszych wymaga więc przygotowania się na różne sytuacje.

Przyczyny agresji u osób starszych można podzielić na trzy grupy:

  • czynniki psychiczne – nieustanne napięcie związane z pogarszającym się stanem zdrowia, frustracja z powodu zależności od drugiego, nieznajomego człowieka, silny stres np. związany ze śmiercią bliskiej osoby i samotnością,
  • objawy chorób – agresja może być objawem takich chorób, jak: demencja starcza, guz mózgu czy konsekwencją udaru mózgu w przeszłości,
  • zaburzenia metaboliczne – u osób starszych rośnie ryzyko reagowania agresją na takie zaburzenia, jak: kwasica, niedobory witamin, hipoglikemia, zaburzenia hormonalne,
  • działania niepożądane leków – u osób starszych często pojawia się problem przyjmowania jednocześnie wielu różnych leków, które mogą wchodzić ze sobą w interakcje i powodować działania niepożądane, również agresję. Agresja może pojawiać się szczególnie po odstawieniu leków przeciwlękowych lub nasennych.

Rodzaje agresji u osób starszych

Agresja może przybierać różne formy. Zdarza się, że jest to autoagresja, kiedy senior nie radzi sobie z gniewem, przez co sam robi sobie krzywdę, np. uderzając ciałem o ścianę. W takiej sytuacji lepiej skontaktować się z lekarzem, zanim osoba starsza doprowadzi do poważniejszego urazu. Warto też pamiętać, że w takiej sytuacji opiekunka może być podejrzewana o przemoc wobec seniora.

Częściej pojawia się jednak agresja skierowana w opiekunkę. Zazwyczaj jest to agresja słowna: senior krzyczy na opiekunkę, wszystko, co robi, wywołuje jego dezaprobatę i gniew, pojawiają się wyzwiska. Takie zachowanie często wynika z frustracji osoby starszej, która nie potrafi zaakceptować faktu, że jest zależna od zatrudnionej przez rodzinę opiekunki.

Agresja czasem jest też jednym z pierwszych objawów demencji starczej. Bardzo często przybiera formę buntu. Senior nie chce wykonywać poleceń opiekunki, stara się postawić na swoim, odmawia jedzenia, ubrania się, utrudnia zachowanie higieny. Często jest to kwestia przejściowa, osoba starsza musi przyzwyczaić się do obecności nowej opiekunki, zaufać nieznajomej osobie.

W rzadkich przypadkach może dochodzić do agresji fizycznej. Seniorzy zazwyczaj nie mają zbyt wiele siły, ale mogą gryźć czy uderzać opiekunkę. Takie zachowanie wynika po prostu z choroby: osoba starsza przestaje rozumieć otaczający ją świat, obecność opiekunki wydaje się jej zagrożeniem, przed którym próbuje się bronić. Nie zmienia to jednak faktu, że na takie sytuacje trzeba reagować.

Jak reagować, kiedy senior jest agresywny?

Cierpliwość i empatia to najważniejsze cechy w pracy opiekunki w Niemczech. Oferty pracy dostępne na naszej stronie zawsze informują, jaki jest stan zdrowia podopiecznego, dlatego można dopasować kontrakt do swoich możliwości. Nie oznacza to jednak, że opiekunka powinna tolerować agresję.

Podstawą jest tutaj asertywność – opiekunka nie może reagować agresją na agresję, ale nie powinna też uśmiechać się i udawać, że nie dzieje się nic złego. Zachowania seniora nie można się traktować osobiście, ponieważ jego agresja wynika z choroby i trudnych emocji. Spełnianie wszystkich żądań agresywnego podopiecznego nie rozwiązuje problemu, ale sprawia, że niewłaściwe zachowania eskalują. Najlepiej używać prostych słów, wypowiadać się pewnie i zdecydowanie. Długie tłumaczenie, dlaczego osoba starsza nie może się tak zachowywać, wywoła tylko jeszcze większe zniecierpliwienie.

Opiekunka nie powinna być w takiej sytuacji sama – o problemach warto poinformować rodzinę podopiecznego. Agresja często jest objawem choroby, dlatego senior powinien trafić do gabinetu lekarza i/lub psychologa. Pamiętaj też, że w Frigga masz dostęp do wsparcia koordynatora, który w kryzysowej sytuacji podpowie Ci, co robić.

Interesuje Cię praca dla opiekunek w Niemczech od zaraz? Sprawdzaj oferty na naszej stronie lub skontaktuj się z nami – znajdziemy dla Ciebie odpowiednie zlecenie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl