Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Agresja u seniora z demencją – dlaczego osoba starsza źle traktuje opiekunkę?

Opieka nad osobami starszymi z demencją to niełatwe zadanie, wymagające od opiekunów doświadczenia, a przede wszystkim cierpliwości. Choroba ta często prowadzi do zmian zachowania i agresji u seniorów, co może stanowić trudność dla opiekunek osób starszych, z którymi seniorzy spędzają większość czasu. Dlaczego osoby starsze z demencją źle traktują opiekunki i co może zrobić opiekun, aby zapobiegać agresywnemu zachowaniu seniora?

Przyczyny agresywnego zachowania seniorów z demencją

Praktycznie każda opiekunka osób starszych za granicą zetknęła się w swojej pracy z demencją u podopiecznego, ponieważ jest to niestety częsta przypadłość wieku podeszłego.

Agresywne zachowanie seniorów z demencją wynika z różnych przyczyn. Może to być związane z dezorientacją i niepewnością, jakie towarzyszą chorobie, lub z poczuciem frustracji z powodu trudności z porozumiewaniem się. Agresywne zachowanie bywa również wywołane przez stres, strach lub ból. Ważne jest, aby opiekunowie mieli świadomość tych przyczyn i potrafili rozpoznać, co wywołuje agresywne zachowanie u seniora. Często zdarza się, że na początku kontraktu osoba starsza jest agresywna, ale po czasie staje się spokojniejsza. Wynika to zazwyczaj ze stresu związanego ze zmianą osoby opiekującej się seniorem. Osoba starsza potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do obecności obcej osoby pochodzącej z innego kraju.

Dlaczego seniorzy z demencją źle traktują opiekunki?

Agresywne zachowanie seniorów z demencją wobec opiekunki może wynikać z kilku czynników. Często jest związane z poczuciem zagrożenia lub niepewności z powodu zmian w otoczeniu. Opiekunowie, którzy są obcokrajowcami, mogą mieć dodatkowo trudności z porozumiewaniem się i nawiązaniem kontaktu z seniorem, co jeszcze bardziej zwiększa irytację i prowokuje agresywne zachowania. Ponadto, opiekunki osób starszych często są pierwszymi osobami, które seniorzy widzą rano i ostatnimi osobami, które widzą wieczorem, co może prowadzić do zmęczenia i frustracji. Praca za granicą jako opiekunka osób starszych wymaga więc mnóstwo empatii i cierpliwości, żeby nie dać seniorowi się sprowokować.

Jak zapobiegać agresywnemu zachowaniu seniora z demencją?

Opiekunowie osób starszych powinni podejmować odpowiednie kroki, aby zapobiegać agresywnemu zachowaniu seniorów z demencją. Przede wszystkim, ważne jest zrozumienie przyczyn takich sytuacji. Warto obserwować, kiedy pojawia się agresja i w miarę możliwości starać się temu zapobiegać. Należy również dbać o dobre relacje z seniorem i starać się nawiązywać z nim kontakt oraz pomagać w codziennych czynnościach.

Warto zwrócić uwagę na oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech, które są często skierowane do osób z doświadczeniem w opiece nad seniorami z demencją. Początkujące opiekunki często nie czują się na siłach, aby zajmować się seniorem o tak ciężkim stanie zdrowia. Opiekunka powinna być przygotowana również pod względem znajomości języka, żeby uniknąć problemów z komunikacją, które powodują jeszcze większą frustrację i agresję seniora.

W przypadku agresywnego zachowania seniora z demencją, ważne jest, aby opiekun potrafił zachować spokój i empatię. Kłótnia niestety sprawi tylko, że sytuacja będzie eskalować, dlatego kiedy pojawia się kryzys, lepiej na chwilę wyjść z pomieszczenia oraz dać czas na ochłonięcie sobie i seniorowi. Opiekun powinien być elastyczny i umieć dostosować się do potrzeb osoby starszej, zapewniając jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Opiekunka osób starszych za granicą mierzy się w swojej pracy z wieloma wyzwaniami, ale atrakcyjne warunki i legalne zatrudnienie to rekompensują. Jeśli jesteś empatyczną, chętną do pomocy osobą oraz znasz niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym, skontaktuj się z nami – znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl