Firma Frigga Bydgoszcz

4 mity na temat starzenia się – błędne przekonania o osobach starszych

Większość młodych osób obawia się starzenia, które nie kojarzy się z niczym pozytywnym. Rzeczywiście agencje opiekunek osób starszych w Niemczech na co dzień zderzają się z najgorszym obliczem starości – niepełnosprawnością, brakiem samodzielności, postępującymi chorobami. Na temat wieku podeszłego krąży jednak wiele mitów, z którymi dzisiaj chcemy się rozprawić.

Mit 1. Osoby starsze powinny unikać aktywności fizycznej

Często utożsamiamy aktywność fizyczną z wyczerpującymi treningami, ale to nie zawsze musi tak wyglądać! Osoby starsze mogą korzystać z bezpiecznych dla siebie form ruchu np. spacerów, aqua aerobiku, ćwiczeń pod okiem fizjoterapeuty. Jeżeli senior nie jest osobą leżącą lub poruszającą się na wózku, regularna aktywność dobrze mu zrobi. Ruch spowalnia utratę tkanki mięśniowej, zapobiega tyciu i poprawia nastrój. Jeśli tylko pozwala na to sprawność seniora, warto codziennie zaplanować przynajmniej krótki spacer.

Mit 2. Seniorzy potrzebują dużo snu

Osoby starsze szybciej się męczą i często wypoczywają na kanapie, ale to nie oznacza, że potrzebują więcej snu. Wręcz przeciwnie, na starość człowiekowi zazwyczaj wystarcza 6-7 godzin snu na dobę. Drzemki w ciągu dnia wynikają przede wszystkim z przyzwyczajeń z młodości oraz gorszej jakości nocnego snu. Seniorzy częściej się budzą, zdarza się, że w nocy muszą wstawać do toalety, przez co rankiem nie czują się wyspani. Jeżeli osoba starsza spędza większość dnia przed telewizorem, oczywiste jest też, że będzie bardziej senna. Tutaj ponownie wraca temat regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. Nic tak negatywnie nie wpływa na nocny wypoczynek, jak bezczynność.

senior z tabletem

Mit 3. Wszyscy seniorzy mają problemy z pamięcią i koncentracją

Rzeczywiście, wiele osób starszych choruje na demencję, która jest najczęstszą przyczyną braku samodzielności u seniorów. Nie oznacza to jednak oczywiście, że ten problem dotyka każdego. O układ nerwowy warto regularnie dbać: pomocne są tak proste ćwiczenia, jak rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku, gra w karty, w szachy oraz czytanie książek i gazet. Nic więc dziwnego, że agencje pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech wymagają przynajmniej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Ważnym zadaniem opiekunki jest dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu, rozmawianie z nim i planowanie zajęć, które pomogą w zachowaniu sprawności. Pomocna w zachowaniu dobrej kondycji mózgu jest również dobra dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3 (znajdują się m.in. w tłustych rybach morskich, oleju rzepakowym i oliwie z oliwek).

Mit 4. Osoby starsze rezygnują z zainteresowań

Częstym stereotypem jest brak zainteresowań u osób starszych. Część seniorów zmaga się z niepełnosprawnością, samotnością, a nawet depresją starczą, co sprawia, że nie mają energii czy możliwości do rozwijania pasji. Zdarza się też, że ograniczona sprawność czy problemy ze wzrokiem utrudniają zajmowanie się zainteresowaniami z wcześniejszych lat np. modelarstwem, robótkami ręcznymi. Wielu seniorów lubi jednak zajmować się majsterkowaniem, ćwiczeniami na powietrzu, malowaniem, wykonywaniem dekoracji do domu czy popularną we Francji (ale nie tylko!) grą w bule. Jeśli tylko seniorowi pozwala na to sprawność, warto zachęcać go do rozwijania zainteresowań.

Dobrze dogadujesz się z osobami starszymi? Szukasz legalnej pracy za granicą na atrakcyjnych warunkach? Sprawdź oferty pracy w Niemczech jako opieka od zaraz lub skontaktuj się z nami!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl