Firma Frigga Bydgoszcz

Zespół stresu opiekuna – jak dbać o psychiczne i fizyczne zdrowie opiekunki?

Opieka nad seniorem może być wspaniałym doświadczeniem, zwłaszcza kiedy doświadczamy wdzięczności podopiecznego i widzimy, że nasza praca naprawdę jest potrzebna. Opiekunka osoby starszej w Niemczech codziennie musi jednak mierzyć się z trudnymi zadaniami, dlatego pojawia się ryzyko tzw. zespołu stresu opiekuna. W tym artykule zebraliśmy kilka wskazówek, jak nie zapominać o sobie oraz dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Co to jest zespół stresu opiekuna?

Zespół stresu opiekuna (ang. caregiver stress syndrome) to stan wyczerpania fizycznego i emocjonalnego, który występuje u osób przez długi czas opiekujących się kimś bliskim lub właśnie pracujących w opiece. Narażeni są na niego szczególnie opiekunowie, których nie ma kto zastąpić i są pozbawieni czasu wolnego. Zespół stresu opiekuna może jednak powodować również praca jako opiekunka w Niemczech, szczególnie jeśli przerwy między kontraktami są bardzo krótkie. Opieka nad osobą starszą i/lub chorą może być wymagająca, stresująca i trudna, zwłaszcza gdy opiekunowie nie mają wsparcia lub pomocy w wykonywaniu codziennych obowiązków związanych z opieką. Ich stan psychiczny i fizyczny stopniowo się pogarsza, ale poczucie odpowiedzialności nie pozwala na okazywanie emocji, co dodatkowo potęguje wewnętrzne napięcie.

Jakie są objawy zespołu stresu opiekuna?

Zespół stresu opiekuna obejmuje ciało i psychikę. Pojawiają się więc objawy psychologiczne:

 • Brak motywacji,
 • Chroniczne zmęczenie,
 • Drażliwość, niepokój, stany lękowe,
 • Problemy z koncentracją,
 • Poczucie pustki, bezsensu codziennego życia,
 • Zaniedbywanie obowiązków,
 • Poczucie winy,
 • Niechęć do podopiecznego.

oraz somatyczne:

 • Bezsenność,
 • Brak apetytu, problemy żołądkowe,
 • Przewlekły ból, szczególnie głowy, karku, kręgosłupa.

Opiekunowie często nie przyznają się do złego samopoczucia, ponieważ są odpowiedzialni za drugą, słabszą osobę. Niestety bez dłuższego urlopu, wsparcia terapeuty, a w poważnych przypadkach nawet leków dobranych przez psychiatrę, problem staje się tylko głębszy. Zespół stresu opiekuna może prowadzić do depresji oraz zwiększa ryzyko uzależnienia od alkoholu, leków przeciwbólowych i papierosów.

Jak dbać o zdrowie psychiczne i fizyczne podczas pracy w opiece?

Znajdź czas dla siebie

Znalezienie czasu dla siebie jest kluczowe w zapobieganiu zespołu stresu opiekuna. Można zrobić to poprzez wyjście na spacer, medytację lub czytanie książki. Ważne jest, aby opiekun nie czuł się winny za każdą chwilę spędzoną bez podopiecznego. Koordynowana przez naszą agencję praca opiekunek w Niemczech jest w pełni legalna, dlatego pracownicy mają prawo do czasu wolnego, kiedy opiekę przejmuje rodzina lub personel medyczny.

Kontaktuj się z bliskimi

Mieszkanie ze starszą, często schorowaną osobą bywa trudne, ponieważ nie jest to najlepsze towarzystwo dla młodszej, energicznej opiekunki. Ważne są regularne rozmowy z bliskimi przez telefon lub Internet. Niektórym opiekunkom udaje się też nawiązać kontakt ze swoimi koleżankami po fachu, które przebywają na kontrakcie w okolicy. Takie spotkania pozwalają się wygadać (po polsku!), opowiedzieć komuś o swoich problemach i obawach oraz na chwilę oderwać się od pracy.

Dbaj o formę

Opiekunowie często zapominają o swoim zdrowiu fizycznym, skupiając się na potrzebach podopiecznego. Jednak zdrowie ma się jedno, dlatego warto o nie dbać. Bardzo ważne są odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna, ponieważ sport powoduje wydzielanie endorfin. Nawet proste ćwiczenia w domu są lepsze od biernego wypoczynku przed laptopem lub telewizorem.

Ustalaj granice

Niestety zdarza się, że rodziny podopiecznych nie szanują postanowień kontraktu i zmuszają opiekunkę do wykonywania zadań, które nie leżą w zakresie jej obowiązków czy odmawiają prawa do czasu wolnego. W takiej sytuacji ważne są asertywność i dobra znajomość niemieckiego. W razie problemów, opiekunki Frigga zawsze mogą też liczyć na wsparcie koordynatora.

Mówisz komunikatywnie po niemiecku i chcesz legalnie pracować za granicą? Skontaktuj się z nami – z pewnością znajdziemy odpowiedni kontrakt dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl