Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Różnice kulturowe w Polsce i Niemczech – co warto wiedzieć?

Chociaż Polska i Niemcy ze sobą sąsiadują, nasze kultury znacznie się różnią. Warto więc wiedzieć, jak się zachować, żeby uniknąć nietaktu i na samym starcie nie zrazić do siebie podopiecznego. Dzisiaj zebraliśmy kilka istotnych różnic między obyczajami Niemców i Polaków.

Pierwsze wrażenie: powitanie

W pracy jako opieka w Niemczech od zaraz bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, ponieważ trzeba zdobyć zaufanie seniora i jego bliskich. W oficjalnych sytuacjach oraz w kontakcie z osobą starszą najlepiej sprawdza się uniwersalne Guten Tag, którego można używać przez cały dzień. Mniej więcej do 11 rano można powiedzieć też Guten Morgen, a od około 18 wypada już powiedzieć Guten Abend. Ważny jest też energiczny uścisk dłoni oraz utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Lepiej zachować umiar, jeśli chodzi o żarty. Niemcy, szczególnie starsi, na początku wolą zachować dystans i żartują raczej w gronie najbliższych. W Polsce żarty na rozładowanie atmosfery i przełamanie lodów są widziane lepiej niż za zachodnią granicą.

Jak rozmawiać z Niemcami?

Niemcy to republika federalna, składająca się z 16 krajów związkowych. Wielu z nich czuje duże przywiązanie do swojego regionu, a dopiero w drugiej kolejności – do kraju. Między innymi dlatego, duża część Niemców na co dzień posługuje się gwarą. Praca jako opiekunka w Niemczech od zaraz wymaga przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego, ale oczywiście trudno oczekiwać od opiekunki, żeby posługiwała się gwarą wszystkich landów. Nie ma więc nic złego w poproszeniu o posługiwanie się oficjalnym niemieckim, czyli tzw. Hochdeutsch. Warto pamiętać, że zdecydowana większość Niemców ceni sobie prosty przekaz i nie lubi owijania w bawełnę. Polacy są bardziej przyzwyczajeni do czytania między wierszami i domyślania się prawdziwych intencji drugiej osoby, a przechodzenie od razu do rzeczy czasem uznają za grubiaństwo. Jeśli mówimy o osobach starszych, tym bardziej przyda się umiejętność jasnego, zwięzłego wyrażania myśli, ponieważ problemy ze słuchem czy rozumieniem mogą utrudniać komunikację.

senior oglądający telewizje

Podobnie, jak w Polsce, do osób starszych i nieznajomych zwracamy się na Pan/Pani (Frau, Herr, Sie). Zwracanie się w drugiej osobie (du) może urazić naszego rozmówcę, w Polsce szybciej przechodzimy na „ty”, w Niemczech komunikacja jest bardziej oficjalna. Na ogół nasi zachodni sąsiedzi nie używają formy pośredniej, funkcjonującej w Polsce (np. pani Aniu), poprawną formą jest zwracanie się po nazwisku (Frau Schmidt). W opiece ta zasada często jest jednak łamana i opiekunki zwracają się do swoich podopiecznych np. Frau Klara. Wszystko zależy jednak od preferencji seniora.

Porządek i punktualność

Jednym z najbardziej znanych niemieckich powiedzeń jest Ordnung muss sein i nie bez powodu, ponieważ nasi zachodni sąsiedzi rzeczywiście bardzo cenią sobie porządek i dobrą organizację. Polacy są bardziej skłonni do spontaniczności, zmiany planów, mniej poważnie podchodzą do przepisów. Warto więc pamiętać, że to, co dla nas nie jest problemem, Niemiec może już odebrać jako brak szacunku i lekceważący stosunek do obowiązków. Wiadomo, że zdarzają się różne sytuacje losowe, ale zawsze lepiej być gotowym wcześniej, niż się spóźnić. Niemcy starają się przychodzić na miejsce przed czasem, nawet kilka minut spóźnienia odbierają jako lekceważenie.

Jesteś empatyczną osobą, która mówi po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym? Praca jako opiekunka Niemcy od zaraz to propozycja dla Ciebie! Sprawdź ogłoszenia na naszej stronie i zacznij legalnie pracować za granicą na atrakcyjnych warunkach.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl