Firma Frigga Bydgoszcz

Dieta przeciwmiażdżycowa u osób starszych – jak chronić seniora przed problemami z krążeniem?

Dieta przeciwmiażdżycowa sprawdza się w profilaktyce miażdżycy, ale też zawału serca. Poleca się ją również u seniorów, którzy już chorują na miażdżycę lub przeszli zawał. Opieka nad starszymi w Bydgoszczy za granicą polega głównie na pomocy w codziennych obowiązkach, w tym gotowaniu, dlatego warto znać zasady zdrowego żywienia.

Czego unikać w diecie osoby starszej?

DIeta przeciwmiażdżycowa w zasadzie pokrywa się z ogólnymi założeniami zdrowego żywienia. Seniorowi lepiej podawać jak najmniej tłuszczów zwierzęcych, ponieważ są bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, które źle wpływają na układ krążenia. Niestety w tradycyjnej niemieckiej diecie jest ich sporo: seniorzy chętnie sięgają po tłuste mięsa, kiełbasy, sery żółte czy masło.

Ograniczyć należy też cholesterol, do którego najważniejszych źródeł w diecie należą jaja, podroby i wędliny z podrobów. W diecie przeciwmiażdżycowej lepiej ograniczyć do minimum cukry proste. Seniorzy chętnie sięgają po ciasta i ciasteczka do kawy, ale niestety w takich produktach nie brakuje cukru. Największym problemem jest dodawany do wielu produktów (nie tylko słodyczy!) syrop glukozowo-fruktozowy – po niemiecku Glukose-Fruktose-Sirup. Lepiej unikać produktów, które mają go w składzie.

Co jest zalecane w diecie przeciwmiażdżycowej?

Jako agencja opiekunek osób starszych dbamy, aby nasi pracownicy byli przygotowani do opieki nad seniorami – również do czuwania nad ich dietą. Ograniczanie cholesterolu nie oznacza, że trzeba całkowicie wykluczyć tłuszcze. Warto pamiętać o kwasach tłuszczowych omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach morskich (łosoś, makrela, sardynka). Jedną z najlepszych propozycji będzie łosoś pieczony w piekarniku, ponieważ seniorzy zazwyczaj nie tolerują produktów wędzonych. Dobrze też pamiętać o źródłach kwasów tłuszczowych omega-6: sprawdzają się tutaj oleje na zimno np. z nasion słonecznika, pestek dyni lub siemienia lnianego. Warto dodawać je jako dressing do surówek i sałatek.

Warto pamiętać też o błonniku, który zmniejsza poziom cholesterolu. Błonnik można podzielić na:

  • rozpuszczalny – głównie w warzywach i owocach np. jabłka, banany, marchew, bakłażany,
  • nierozpuszczalny – głównie w ciemnych produktach zbożowych.

U osób starszych, również w profilaktyce i wspomagającym leczeniu miażdżycy, bardziej polecane są rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego, dlatego dobrze, jeśli w każdym posiłku znajdzie się przynajmniej mała porcja błonnika. Nie można jednak zapominać o nawadnianiu, żeby zwiększenie podaży błonnika nie poskutkowało zaparciami.

Oprócz tego, warto pamiętać o witaminach i innych składnikach odżywczych: witaminie C, E i beta-karotenie. Znajdziesz je przede wszystkim w marchwi i dyni – możesz sięgnąć też po paprykę, o ile senior dobrze ją toleruje.

Dieta śródziemnomorska – czy sprawdzi się w Niemczech?

Dieta śródziemnomorska, najbardziej zalecana przy chorobach krążenia, znacznie różni się od tradycyjnego, niemieckiego sposobu żywienia, dlatego zmiany mogą wywoływać niechęć osoby starszej. Warto jednak przynajmniej próbować wprowadzania do diety nowych, zdrowszych dań. Dieta śródziemnomorska ma kilka prostych zasad:

  • dużo warzyw i owoców (ale lepiej unikać owoców bardzo słodkich np. mango, kaki, melony),
  • dużo ciemnych produktów zbożowych i nasion roślin strączkowych (tutaj lepiej zachować ostrożność – seniorzy często źle tolerują takie produkty),
  • najważniejszy tłuszcz – oliwa z oliwek,
  • umiarkowane ilości (ok. 2-3 razy w tygodniu) ryb, mleka, sera i innych produktów mlecznych,
  • małe ilości mięsa (najlepiej drób, chuda wołowina i cielęcina).

Warto też unikać smażenia – w diecie śródziemnomorskiej polecane są gotowanie, gotowanie na parze i pieczenie w folii. Do obiadu zawsze warto dołożyć warzywa gotowane na parze albo surówkę z dodatkiem oliwy z oliwek lub innego oleju tłoczonego na zimno.

Jesteś empatyczną osobą, znasz niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym i chcesz dobrze zarabiać za granicą? Jako firma opieki nad osobami starszymi w Niemczech, publikujemy na stronie aktualne oferty pracy – zobacz, gdzie poszukiwane są opiekunki seniorów.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl