Firma Frigga Bydgoszcz

Jak łagodzić bóle u seniora, nad którym sprawuje się opiekę?

Ból to niestety częsty towarzysz starszych osób. Codzienność z nim może być bardzo przykra, a nawet trudna do zniesienia. Wielu seniorów cierpi na tyle, że konieczne jest podawanie leków. Czy to jednak zawsze konieczność? Jeśli martwisz się o swojego podopiecznego i chcesz pozytywnie wpłynąć na jakość jego życia – sprawdź nasz poradnik. Okazuje się, że nawet przy przewlekłych schorzeniach, takich jak Reumatoidalne Zapalenie Stawów można działać bezpiecznie na wiele sposobów, także niefarmakologicznych. Dowiedz się więcej na temat konkretnych metod łagodzenia bólu u seniora i stań się jeszcze bardziej kompetentną opiekunką. To naprawdę prostsze niż myślisz!

Jak łagodzić bóle seniora farmakologicznie?

Najczęściej stosowaną metodą jest podawanie skonsultowanych wcześniej z lekarzem leków przeciwbólowych. Zdarzają się przypadki, w których nie ma innego wyjścia. Jeśli doktor nie zaleci inaczej – należy bezwzględnie przestrzegać tej metody uśmierzania fizycznego dyskomfortu. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy zawsze jest to absolutnie konieczne.

Wiele zależy od źródła dolegliwości. Inaczej spojrzymy na sporadyczne napięciowe bóle głowy, a inaczej na te, które wynikają z ZZSK (Zesztywniającego Zapalenia Stawów Kręgosłupa). Ważne to wiedzieć, z czego konkretnie wynika dyskomfort i nie wchodzić w kompetencje służb medycznych. Twoje możliwości obejmują profilaktykę i na tym możesz się skoncentrować. Czasem konsekwentne codzienne działania potrafią zdziałać naprawdę dużo. Pamiętaj jednak, że niezwykle ważna jest także gotowość seniora do wprowadzenia nowych czynności do rutyny dnia.

W zależności od konkretnego przypadku, jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, możesz:

  • wprowadzić zdrowszą dietę bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze,
  • umiejętnie zredukować ilość kalorii (gdy chore są stawy i występuje nadwaga),
  • angażujmy w czynności wymagające ruchu, ale nie obciążające (np. składanie gazet, szydełkowanie),
  • zwracać uwagę na utrzymywanie prawidłowej postawy przez seniora i właściwe obciążanie chorych kończyn,
  • zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, którą skonsultujesz ze specjalistą,
  • wykonywać delikatny masaż wokół obolałych stawów.

Większość dolegliwości bólowych u osób starszych wynika ze schorzeń narządu ruchu, szczególnie stawów. Jeśli problemem Twojego podopiecznego jest reumatyzm, możesz każdego wieczoru przygotowywać ciepłą kąpiel z dodatkiem olejku sosnowego lub rozmarynowego. To powinno  częściowo zapobiec dyskomfortowi, który pojawia się po nocy.

Ponadto, pamiętaj, że zanim zmienisz dietę, musisz upewnić się, że senior może jeść wszystko, co planujesz przygotowywać. Menu nie może być także bardzo ubogie w kalorie. Zbyt szybka utrata wagi grozi niedoborami i problemami zdrowotnymi. Z drugiej strony warto podjąć wyzwanie, ponieważ nadprogramowe kilogramy obciążają stawy i potęgują ból.

Łagodzenie bólu u seniora

W jaki sposób nie łagodzić bólów u osoby starszej?

Przede wszystkim pamiętaj, aby bez konsultacji z lekarzem nie podawać starszej osobie żadnych środków farmakologicznych. To samo dotyczy suplementów i maści. Ostrożność należy również zachować w przypadku tzw. domowych kuracji.

Zbyt intensywny masaż lub obciążające ćwiczenia fizyczne nie są dobrym pomysłem. Mogą one przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Jeśli włączasz ruch do codziennych zajęć, niech będą to ćwiczenia polecone przez fizjoterapeutę. Nigdy nie działaj w stanie ostrym, to najczęściej czas na podanie leku i wypoczynek.

Podsumowanie

Ludzie starsi mają swoje przyzwyczajenia, dlatego nowe elementy codzienności, takie jak dieta czy aktywność mogą budzić opór. Pamiętaj, aby zmiany wprowadzać stopniowo, zawsze wyczerpująco informując seniora o tym, co i dlaczego chcesz zrobić. Kluczowa jest także zgoda podopiecznego. Bez niej Twoje działania, choćby były motywowane najlepszymi intencjami, mogą być odebrane negatywnie. Jeśli chcesz poznać więcej przydatnych porad dotyczących opieki nad osobami starszymi w Niemczech – sprawdź także inne artykuły na naszym blogu. Zapraszamy także do działu ofert pracy, gdzie znajdziesz najświeższe ogłoszenia. A jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z biurem agencji Frigga z Bydgoszczy. Zapraszamy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl