Firma Frigga Bydgoszcz

Higiena i pielęgnacja podopiecznego seniora?

Samodzielne zachowanie higieny osobistej dla niektórych seniorów jest niemożliwe ze względu na stan zdrowia. Codzienna pielęgnacja ważna jest nie tylko dlatego, że pomaga ona zachować dobrą formę, ale także dlatego, że jest ona źródłem dobrego samopoczucia psychicznego. Pomoc w porannej i wieczornej toalecie to jeden z elementów pracy opiekunki osób starszych w Niemczech. W zależności od indywidualnych potrzeb seniora będzie ona za każdym razem oznaczała coś innego. W poniższym wpisie dowiesz się więcej na temat czynności pielęgnacyjnych, jakie opiekun ma obowiązek wykonywać. Dowiedz się więcej i rozwiej swoje wątpliwości!

Opiekunka seniora a obowiązek pielęgnacyjny?

Wybierając dla siebie rolę osoby troszczącej się o seniora, decydujesz się na codzienną pomoc podopiecznemu w różnych czynnościach. Praca na takim stanowisku wiążę się z wieloma przywilejami, np. dobrymi zarobkami, bezpłatnym zakwaterowaniem czy odprowadzaniem składek zdrowotnych i emerytalnych. Polega ona jednak także na odpowiedzialnym wypełnianiu powierzonych obowiązków.

W zależności od stanu zdrowotnego osoby starszej, do zadań opiekunki może należeć:

 • pomoc w ubieraniu się i zdejmowaniu ubrań,
 • wspieranie seniora przy porannej i wieczornej toalecie,
 • podawaniu posiłków i płynów,
 • asystowanie przy wizytach lekarskich,
 • gotowanie, podawanie jedzenia,
 • sprzątanie,
 • wspólne spędzanie czasu.

Tak jak napisaliśmy wyżej, wiele będzie zależało od indywidualnej sytuacji seniora. Niektórzy są bardzo samodzielni, inni natomiast potrzebują większej ilości wsparcia. Wiele niemieckich domów regularnie odwiedza osoba sprzątająca i tzw. Pflegedienst, czyli opiekun medyczny wydelegowany przez państwo. Decydując się na pracę z naszą agencją z Bydgoszczy, o czekających na Ciebie na miejscu obowiązkach dowiesz się zawczasu. Jeśli boisz się, że sobie nie poradzisz – wiedz, że we Frigga dopasowujemy zlecenia do doświadczenia i umiejętności. Pamiętaj także, że im bardziej złożone zadania, tym wyższa pensja.

Jakie czynności pielęgnacyjne ma obowiązek wykonywać opiekunka?

Pomoc w dbaniu o higienę ciała seniora to stały element codzienności każdej opiekunki. Po prostu w różnych przypadkach będzie ona oznaczać trochę co innego. Niektóre starsze osoby wymagają założenia i zdjęcia pieluchomajtek, innego podopiecznego będziesz musiał umyć pod prysznicem. Jakie są przykładowe czynności pielęgnacyjne, które opiekunka powinna wykonywać?

 • Mycie skóry ciepłą wodą przy użyciu łagodnego środka czyszczącego, który nie wysusza.
 • Dokładne, ale delikatne osuszanie wszystkich części ciała.
 • Nawilżanie i natłuszczanie naskórka balsamem, kremem lub oliwką.
 • Zapewnienie seniorowi świeżej pościeli i ręczników.
 • Mycie i czesanie włosów oraz pomoc przy dbaniu o czystość jamy ustnej.

Jeśli podopieczny na stałe leży w łóżku, wtedy opiekunka otrzymuje pomoc Pflegediensta, który przychodzi do domu starszej osoby wyznaczoną ilość razy.

Jak dbać o higienę seniora?

Czynności pielęgnacyjne powinny być wykonywany dokładnie, ale jednocześnie delikatnie. Oprócz starannego umycia ciała, ważne jest także staranne osuszenie go, co w niektórych przypadkach może zapobiec infekcji układu moczowego. Pamiętaj o regularnej wymianie ręczników na świeże.

Zwróć uwagę, czy przestrzeń łazienki jest odpowiednio przystosowana do potrzeb Twojego podopiecznego. Jeśli senior, którym się opiekujesz, podupadł na zdrowiu, zasugeruj odpowiednie rozwiązania, takie jak np. lift przy wannie, czy specjalny taboret do wstawienia pod prysznic. Większość domów jest odpowiednio dostosowana do potrzeb osoby starszej, jednak dobra sugestia nigdy nie zaszkodzi. W końcu to Ty widzisz, jak senior radzi sobie na co dzień. Pamiętaj, aby czynności pielęgnacyjne wykonywać w poszanowaniu intymności i godności drugiego człowieka.

Podsumowanie

Na stanowisku opiekuna osoby starszej czekają na Ciebie wyłącznie podstawowe obowiązki związane z zachowaniem higieny podopiecznego. W Niemczech system przydzielania przedstawicieli służ medycznych, np. pielęgniarek czy fizjoterapeutów działa bardzo sprawnie. Dlatego możesz być pewny, że w przypadku seniora o bardziej złożonych potrzebach otrzymasz stosowne wsparcie. Czy po lekturze tego artykułu pojawiły się jakieś pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami! Agencja Frigga z Bydgoszczy to zespół ludzi, którzy wspierają swoich opiekunów na każdym kroku. Zapraszamy!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl