Firma Frigga Bydgoszcz

Ulubione potrawy seniorów w Niemczech

Przed wyjazdem do Niemiec jako opiekunka osób starszych warto odpowiednio się przygotować. Znajomość języka niemieckiego, doświadczenie i odpowiednie cechy charakteru to klucz do sukcesu w tym zawodzie. Jest jednak coś jeszcze. Jeśli chcesz być naprawdę dobrą opiekunką, dowiedz się więcej także na temat tego, co seniorzy w danym kraju lubią jeść. Poniżej opisujemy kilka sprawdzonych potraw, które bez trudu przygotujesz dla swojego podopiecznego w domu.

Opieka osób starszych – gotowanie

Jednym z Twoich zadań jako opiekun będzie przygotowywanie posiłków. Starsi podopieczni często mają swoje przyzwyczajenia, także kulinarne. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie danie z lokalnej kuchni może ucieszyć seniora. Oczywiście, zanim podasz ulubiony posiłek, weź pod uwagę dietetyczne zalecenia podopiecznego. Żywienie ma przede wszystkim wspierać zdrowie i dobre samopoczucie. Jako opiekun będziesz odpowiedzialny za wykształcanie odpowiednich nawyków żywieniowych seniora. Pamiętaj jednak, że jedzenie to ogromna przyjemność, dlatego w miarę możliwości postaraj się pogodzić zalecenia i gusta.

Sprawdź, co najczęściej gości na niemieckich stołach oraz zapytaj osoby, którą będziesz się opiekować, co lubi najbardziej. Ponadto weź pod uwagę zalecenia lekarskie i idealne menu dla seniora gotowe! Urozmaicona dieta wypełniona tym, co podopieczny lubi najbardziej pomoże przy braku apetytu. Niech będzie smacznie i zdrowo.

Tradycyjna niemiecka kuchnia jest dość ciężkostrawna. Jest jednak kilka potraw, które odpowiednie będą dla starszej osoby, np.

  • Kartoffelsalat – sałatka ziemniaczana (zamiast majonezu wykorzystaj jogurt naturalny);
  • Linsensuppe – zupa z soczewicy (na mięsie lub wegetariańska);
  • Białe szparagi w sosie serwowane z ziemniakami i pietruszką;
  • Eintopf – „niby gulasz”, czyli gęsta i pożywna zupa.

Nasi niemieccy sąsiedzi znają i uwielbiają także przysmak kuchni polskiej – kiszoną kapustę (Sauerkraut). Można przygotować ją na wiele sposobów lub (jeśli pozwala na to zdrowie seniora) podać ją jako dodatek w surowej postaci. Niemieckie kulinaria to jednak mieszaka różnych wpływów. Z powodzeniem możesz zapożyczać pomysły z włoskich, hiszpańskich czy greckich książek kucharskich.

Dużo mówi się także o tym, że seniorzy w Niemczech uwielbiają polskie potrawy. Wielu z nich przepada za pierogami, pomidorową czy żurkiem. Jeśli tylko zdrowie podopiecznego na to pozwala – od czasu do czasu warto urozmaicić menu rodzimym daniem.

Podsumowanie

Tak naprawdę, ilu seniorów tyle różnych upodobań kulinarnych, jednak poznanie lokalnych zwyczajów i dań będzie ukłonem w stronę podopiecznego. Warto przed przyjazdem poznać przepisy lokalnej kuchni, a nawet przygotować coś na próbę domu. W ten sposób jeszcze lepiej przygotujesz się do pracy jako opiekunka osób starszych i zwiększysz swoją pewność siebie. Podopiecznemu na pewno będzie niezwykle miło, że orientujesz się w daniach typowo niemieckich, a Ty zwiększysz swój kulinarny repertuar.

Jeśli szukasz pracy jako opiekun seniora, sprawdź aktualne oferty naszej agencji i aplikuj. Z nami wyjedziesz od zaraz!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl