Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad niepełnosprawnym seniorem w Niemczech

Wybierając pracę jako opiekun osoby starszej w Niemczech, musisz zdawać sobie sprawę z czekających na Ciebie zadań. Ich rodzaj będzie określać stopień niepełnosprawności podopiecznego. Może być ona związana z ograniczeniami natury fizycznej lub umysłowej. Jakie obowiązki mogą czekać Cię na miejscu? Czym jest i co dokładnie oznacza Pflegegrad? Sprawdź!

Odpowiednie kwalifikacje

Dla pacjenta i jego rodziny niezwykle istotne jest, aby oddelegowana do pracy opiekunka miała odpowiednie umiejętności. Z kolei każdej dobrej agencji powinno zależeć na zadowoleniu zarówno klienta, jak i zatrudnianego pracownika. Dlatego, jeśli boisz się sytuacji, w której zostaniesz przydzielony do przypadku, z którym nie dasz sobie rady – możesz być spokojny. Przynajmniej wtedy, gdy korzystasz z usług renomowanej agencji.

Specjaliści ds. rekrutacji powinni szczegółowo poinformować Cię o stanie podopiecznego i czekających na miejscu obowiązkach. Ich zadaniem jest także pomoc w dopasowaniu oferty do Twoich kwalifikacji.

Zależność od osób trzecich

Stopnie niepełnosprawności określa się według zależności osoby starszej od innych. Szczegółowo opisuje je i klasyfikuje system zwany Pflegegrad. W celu ustalenia, do której grupy należy zakwalifikować seniora, na miejsce wysyła się pracowników socjalnych. Po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego osoba starsza może otrzymać jeden z pięciu „stopni zależności”:

  • 1,
  • 2,
  • 3,
  • 4,
  • 5.

Niepełnosprawność w stopniu 1 najczęściej otrzymują seniorzy z łagodnym stopniem Alzheimera lub demencji. Oznacza to, że wymagają minimalnego wsparcia. Mogą jedynie mieć problemy z prawidłowym postrzeganiem czasu i przestrzeni oraz brak umiejętności dopasowania swojego zachowania do norm społecznych.

Oznaczenie Pflegegrad określa tych, którzy potrzebują wsparcia w poruszaniu się i czynnościach pozwalających zachować higienę osobistą. 2 stopień zazwyczaj otrzymuje osoba, która wymaga wsparcia w ciągu dnia – głównie przy ubraniu się i chodzeniu. W tym przypadku niezbędne jest także wydelegowanie pomocy domowej kilka razy w tygodniu.

Do ostatniej grupy zaliczają się klienci, którzy wymagają opieki całodobowej. Bardzo często są to seniorzy leżący. W takich przypadkach państwo zapewnia opiekunów lub personel medyczny, który ma obowiązek być przy chorym, kiedy on tego potrzebuje. Tak wygląda oficjalna klasyfikacja niepełnosprawności w Niemczech.

Szczegółowy opis obowiązków

W przypadku każdej grupy niepełnosprawności rodziny otrzymują częściowe wsparcie od państwa. W związku z tym, że nie jest ono wystarczające, często decydują się na zatrudnienie opiekunki z Polski. Oferty pracy dotyczą różnych przypadków, co najważniejsze – wszystkiego dokładnie dowiesz się, zanim przyjmiesz propozycję. Informacje o obowiązkach i stanie zdrowia podopiecznego w przypadku naszej agencji podane są już w ogłoszeniu. Aplikując na dane stanowisko, możesz także dopytać czy do pomocy przydzielony jest także ktoś jeszcze, np. pielęgniarz lub rehabilitant.

Agencja opiekunek z Bydgoszczy – wyjazd od zaraz

Zapraszamy do przejrzenia naszych ogłoszeń, w których zawarliśmy szczegółowe opisy obowiązków. Jeśli masz jakiekolwiek pytania – skontaktuj się z nami! Z przyjemnością na nie odpowiemy.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl