Firma Frigga Bydgoszcz

Jakie przywileje ma opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Praca za granicą w opiece to sposób nie tylko na dobre zarobki. Polacy coraz częściej decydują się na wyjazd także ze względu na zabezpieczenie społeczne oraz inne przywileje. Jakie? Korzyści zależą od formy zatrudnienia i pracodawcy. Dowiedz się więcej na temat udogodnień płynących z pełnienia funkcji opiekuna w Niemczech oraz Luksemburgu i nie daj się oszukać!

Podstawa prawa pracy opiekunki osoby starszej?

Pochodzące z Polski opiekunki zatrudniane są na różnych warunkach. Najczęściej spotykaną formą jest tzw. delegowanie. Co to oznacza w praktyce?

To przyjazny model oparty na polskim prawie. Pozwala on skorzystać z wielu udogodnień i sprawia, że z łatwością zorientujesz się w obejmujących Cię przepisach. W ten sposób działają agencje takie jak Frigga z Bydgoszczy. Obowiązkiem firmy organizującej wyjazd za granicę jest staranne zajęcie się wszystkimi formalnościami od początku do końca. Kandydat powinien zostać szczegółowo poinformowany o swoich prawach i obowiązkach przed podpisaniem dokumentów.

Delegowanie sprawia, że nie musisz zakładać działalności gospodarczej. Dużym ułatwieniem jest także to, że umowę podpisujesz w rodzimym języku. Przejrzyste dokumenty spisane po polsku sprawią, że z łatwością zapoznasz się z ich treścią. W razie niejasności pracownicy naszej agencji, którzy doskonale znają się na prawie, chętnie odpowiedzą na każde pytanie.

Wystrzegaj się wyjazdów „na czarno”. W ten sposób nie tylko nie skorzystać z żadnych przywilejów i praw, ale także narazisz się na nadużycia. Unia Europejska wydała szereg przepisów, które gwarantują delegowanym pracownikom ochronę prawną i liczne korzyści.

Na jakie udogodnienia może liczyć opiekuna seniora?

Podpisanie umowy z solidną firmą delegującą opiekunki do Niemiec zagwarantuje Ci, że pracodawca będzie w Twoim imieniu:

 • regularnie odprowadzał w Polsce składki ZUS,
 • płacił ubezpieczenie zdrowotne, dzięki któremu będziesz mógł iść do lekarza zarówno w Polsce, jak i w Niemczech,
 • ureguluje tzw. chorobowe.

Ostatni punkt obejmuje składki odprowadzane na Twoje życzenie. Opłacanie ubezpieczenia chorobowego jest dobrowolne i w razie kłopotów zdrowotnych pozwala Ci skorzystać z płatnego L4 w obu krajach. Wystarczy, że udasz się do lekarza i pobierzesz druk ZUS-ZLA lub jego niemiecki odpowiednik i w termnie 7 dni od daty wystawienia dostarczysz go do polskiej firmy zatrudniającej.

Przy podpisywaniu umowy pracodawca powinien zapytać Cię o to, czy decydujesz się na odprowadzanie 2,45% podstawy pensji na ten cel. To niewielka część wynagrodzenia i pamiętaj, że to Ty wybierasz, czy chcesz z takiego przywileju skorzystać. Regularnie przekazywane środki na zabezpieczenie społeczne sprawia, że możesz być spokojny o swoją emeryturę. Swoje uprawnienia do wypłaty środków emerytalnych będziesz potwierdzać wyłącznie w Polsce.

Postawą zatrudnienia w Niemczech jest najczęściej umowa zlecenie, co daje Ci dużą elastyczność w zakresie czasu, jaki przeznaczasz na wyjazdy. Dobra agencja zdejmie z Twoich barków także ciężar załatwiania wszystkich formalności. Od pracodawcy powinieneś otrzymać wsparcie przy:

 • załatwianiu zaświadczenia A1 i karty EKUZ,
 • zakupie biletów,
 • radzeniu sobie z trudnościami i wątpliwościami (24-godzinna opieka koordynatora przez 7 dni w tygodniu).

Na miejscu czekać będzie na Ciebie bezpłatne zakwaterowanie w domu seniora, dzięki czemu nie musisz ani szukać lokum na własną rękę, ani martwić się o koszty jego wynajmu.

Jakie obowiązki ma opiekunka osoby starszej

Osoba zajmująca się seniorami powinna być przede wszystkim cierpliwa i empatyczna. Obowiązki zależą w dużym stopniu od stanu zdrowia podopiecznego, najczęściej obejmują one:

 • pomoc w codziennych czynnościach, np. ubieraniu się i utrzymaniu higieny,
 • przygotowywanie i podawanie posiłków,
 • robienie zakupów,
 • prace domowe,
 • towarzyszenie w trakcie wizyt lekarskich, dbanie o przyjmowanie leków i kontrola ciśnienia tętniczego,
 • wspólne spędzanie czasu.

Szczegóły dotyczące zadań pracodawca powinien przedstawić Ci przed wyjazdem. W naszych ogłoszeniach znajdziesz dokładne informacje na temat kryteriów, jakie opiekun powinien spełniać, aby móc aplikować.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu masz jeszcze jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu! Z przyjemnością rozwiejemy Twoje wątpliwości. Aktualne ogłoszenia znajdziesz w zakładce „Szukam opiekunki”. Niech nie zmyli Cię nazwa – oferty skierowane są także do panów.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl