Firma Frigga Bydgoszcz

Jak wygląda opieka nad osobami starszymi w Niemczech

Coraz więcej osób decyduje się na wyjazd do Niemiec w charakterze opiekuna osoby starszej. Czy Ty też rozważasz taką ścieżkę kariery i zastanawiasz się, jakie obowiązki będą czekać Cię na miejscu? Sprawdź, co na ten temat piszemy poniżej!

Praca w Niemczech bez języka

Każda oferta jest trochę inna – różni się ona zadaniami do wykonania, lokalizacją, czasem trwania kontraktu etc. Dobra agencja pracy pomoże Ci dobrać ofertę do Twoich aktualnych umiejętność. Podstawowym wymogiem jest znajomość niemieckiego, jeśli jednak nie mówisz w tym języku, nie zniechęcaj się – wiele z firm oferuje kursy językowe przygotowujące do wyjazdu. Porozumiewanie się po niemiecku jest kluczowe, ponieważ potrzebujesz pozostawać w dobrym kontakcie ze swoim podopiecznym i dobrze odczytywać jego potrzeby. Gdy już wszystko gotowe, wyjechać możesz właściwie od zaraz. Co może czekać Cię na miejscu?

Szczegółowy opis oferty – Twoje źródło informacji

Jak sama nazwa stanowiska wskazuje – chodzi o szeroko pojęte opiekowanie się seniorem, który będzie w różnym stopniu od Ciebie zależny. Zazwyczaj w ogłoszeniu sytuacja osoby starszej jest dokładnie opisana, a wszelkie detale dopowiada następnie osoba zajmująca się rekrutacją. Przed wyjazdem otrzymasz zatem szczegółowe informacje na temat tego, co będzie należało do Twoich obowiązków. Aby przybliżyć Ci trochę pracę w opiece, opiszemy jeden przykład.

Typowy dzień z życia opiekunki

Wyobraź sobie, że mieszkasz pod jednym dachem ze swoim podopiecznym. Twój dzień może wyglądać następująco:

  • Jeśli to konieczne, pomagasz seniorowi w porannej toalecie i przygotowaniu śniadanie, które następnie razem zjadacie.
  • Porządkujesz kuchnię, a jeśli trzeba także resztę mieszkania.
  • Przygotowujesz i pomagasz w zjedzeniu drugiego śniadania.
  • Osoba starsza zajmuje się swoim hobby, a Ty idziesz na zakupy.
  • Gotujesz obiad, który spożywacie wspólnie.
  • Spędzasz czas z podopiecznym, np. czytając my gazetę lub rozwiązując krzyżówki.
  • Przyrządzasz kolację i pomagasz osobie starszej przygotować się do snu.

Zdarza się, że podopieczny chce pomóc Ci w gotowaniu, wtedy jest to traktowane także jako forma aktywności i wspólne spędzanie czasu. Niekiedy konieczne jest udzielenie pomocy przy jedzeniu, np. pokrojenie potrawy lub podanie szklanki z napojem. To, czym będziesz się zajmować, w dużej mierze zależy od stanu zdrowia osoby, którą będziesz się opiekować.

Niezwykle istotne jest podążanie za potrzebami seniora – jeśli wiesz, że osoba ta lubi (i może) rysować lub malować, możesz w porozumieniu z rodziną zorganizować jej czas na ukochane hobby. Być może spędzisz popołudnie na oglądaniu zdjęć z młodości podopiecznego lub przebywaniu z seniorem na spotkaniach z jego bliskimi. Ważne, aby być obok i wspierać, gdy jest to potrzebne.

Podsumowanie

Jeśli szukasz dla siebie odpowiedniej oferty pracy jako opiekunka w Niemczech – skontaktuj się z nami! Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci dobrać ofertę do Twojego doświadczenia i umiejętności. Jesteśmy agencją z ponad 10-letnim stażem, naszym kandydatom oferujemy legalne kontrakty o różnej długości trwania. Sprawdź nas!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl