Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Prawa opiekunki osób starszych: nie musisz się zgadzać na wszystko!

Opiekun osób starszych to zawód, który, jak każdy inny, związany jest z konkretnymi wymaganiami, obowiązkami, ale również prawami i przywilejami. Właśnie dlatego, warto wyjechać za granicę z profesjonalną agencją: Twoja praca będzie legalna, a w razie problemów zawsze będziesz mogła liczyć na pomoc koordynatora.

Wynagrodzenie za wykonaną pracę

To oczywiście podstawa. Praca dla opiekunki w Niemczech wymaga przynajmniej komunikatywnej znajomości niemieckiego, empatii i gotowości do wyjazdu na kilkutygodniowy kontrakt za granicą, dlatego wynagrodzenie jest atrakcyjne. Konkretna stawka zależy od Twojego doświadczenia, poziomu znajomości niemieckiego i konkretnego kontraktu. Składa się na nią wynagrodzenie podstawowe, a niekiedy również dodatkowe premie np. za znalezienie zmienniczki. Wynagrodzenie musi być wypłacane w pełnej wysokości w terminie. Jeżeli pracodawca wypłaca tylko jego część, jest to działanie niezgodne z prawem, dlatego nie powinnaś zgadzać się na pracę na takich warunkach.

Legalne zatrudnienie

O wypłacalności wynagrodzenia w znaczącym stopniu decyduje forma zatrudnienia. Tylko umowa zawarta pomiędzy stronami jest dokumentem pozwalającym na wyegzekwowanie wypłaty pensji. To właśnie ona stanowi potwierdzenie pracy w konkretnym zakresie oraz zawiera wszystkie Twoje obowiązki i przywileje. Umowa stanowi podstawę legalnego zatrudnienia. Jej brak oznacza, że pracujesz nielegalnie, co może doprowadzić do nałożenia na Ciebie kary pieniężnej. Nierzadko zdarza się też, że nie zostaje takim opiekunom wypłacone wynagrodzenie. Nie można udowodnić, że rzeczywiście wykonywałeś konkretną pracę. Jeżeli jednak pobierasz „pensję”, a nie jesteś zatrudniona, jest to niezgodne z prawem i może skutkować karą finansową. Umowa i legalne zatrudnienie oznacza dla Ciebie też późniejszą emeryturę, dlatego zabezpieczasz się na starość. Są opłacane za Ciebie składki socjalne i chorobowe – pracując „na czarno” nie możesz na to liczyć. 

senior

Czas na odpoczynek

Czasami pojawiają się nieporozumienia, jak wygląda praca jako opieka nad osobami starszymi w Niemczech: niektórzy myślą, że opiekunka ma obowiązek zajmować się seniorem przez całą dobę. Opieka nad osobą starszą oczywiście wymaga zaangażowania, czasami musisz wykonywać swoje obowiązki również w nocy np. jeśli senior budzi się i potrzebuje pomocy. Mieszkasz z osobą starszą przez całą dobę, ale nie musisz być przez cały czas do jego dyspozycji. Jak każdy, potrzebujesz snu i odpoczynku, aby móc prawidłowo funkcjonować. Zmęczony organizm, pozbawiony sił i energii, nie jest zdolny do pracy. Twoje zmęczenie przekłada się na mniej efektywną pracę. Podczas podpisywania kontraktu ustalamy, w jakich dniach i godzinach opiekę nad seniorem przejmie rodzina, personel medyczny czy inna opiekunka. W tym czasie warto wybrać się na spacer, porozmawiać z bliskimi czy pozwiedzać okolicę. 

Zrozumienie i szacunek

Tak samo, jak senior oczekuje szacunku i zrozumienia od Ciebie, tak samo Ty powinnaś stawiać granice w kontakcie z podopiecznym i jego rodziną. Opiekunka jest odpowiedzialna za pomoc seniorowi w codziennych czynnościach, zakupy, przygotowywanie posiłków czy sprzątanie mieszkania. Nie można jednak wymagać od Ciebie czynności wymagającej kwalifikacji medycznych, takich jak podawanie zastrzyków. Opiekunka nie ma też obowiązku wykonywać gruntownych porządków w przestrzeniach, których nie używa, takich jak strych czy garaż. 

Oczywiście, w kontakcie z osobami starszymi ważna jest cierpliwość. Wykaż się więc zrozumieniem wobec seniora, akceptacją jego ewentualnych niedoskonałości i dysfunkcji, szacunkiem, ale również empatią i zrozumieniem. Pokaż, że jesteś tutaj dla niego, aby mu pomóc i wspierać go w codziennym życiu. Istnieje duża szansa, że odwzajemni Twoje nastawienie. Jeżeli jednak spotkasz się z brakiem szacunku, nie pozostawaj obojętna. Porozmawiaj o tym z seniorem, jego rodziną i koordynatorem z agencji.
Znasz niemiecki i chcesz legalnie pracować jako opiekunka w Niemczech? Aktualne oferty pracy jako opieka znajdziesz na naszej stronie internetowej: z pewnością znajdziesz odpowiedni kontrakt dla siebie!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl