Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Praca za granicą: sprawdzone sposoby, jak radzić sobie z tęsknotą za bliskimi?

Praca za granicą to wyjątkowa okazja do zdobywania nowych doświadczeń i rozwoju zawodowego, jednak często wiąże się również z tęsknotą za bliskimi. Dzielimy się pomysłami na radzenie sobie z rozłąką, aby poradzić sobie podczas kontraktu daleko od domu.

Tęsknota za bliskimi: naturalny problem podczas wyjazdu

Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi jest naturalną reakcją na rozłąkę związaną z pracą jako opieka nad osobami starszymi za granicą. Warto jednak zrozumieć, że zbyt silna tęsknota może wpłynąć negatywnie na zdrowie psychiczne i ogólny stan emocjonalny, dlatego warto szukać sposobów, jak sobie z nią radzić. Z tęsknotą mogą wiązać się takie problemy, jak:

 • Stres i lęk: rozłąka z bliskimi może prowadzić do zwiększonego stresu i lęku. To z kolei wpływa na sen, apetyt oraz ogólną jakość życia.
 • Ryzyko depresji: silna tęsknota może zwiększać ryzyko wystąpienia depresji lub nasilenia jej objawów. Osoby odczuwające silną tęsknotę są bardziej podatne na uczucie smutku i beznadziei.
 • Izolacja społeczna: koncentracja na tęsknocie może prowadzić do izolacji społecznej, a to z kolei utrudnia nawiązywanie kontaktu z osobami poznawanymi w nowym otoczeniu.

Sposoby na radzenie sobie z tęsknotą: co robić?

Czy bliskie więzi z rodziną są powodem, dlaczego praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech nie jest dla Ciebie? Oczywiście, że nie! Mamy kilka wskazówek, jak radzić sobie z rozłąką:

 • Regularny kontakt: ustal stałe godziny na rozmowy telefoniczne lub wideo ze swoimi bliskimi. Regularny kontakt pomaga utrzymać więź emocjonalną pomimo odległości.
 • Planowanie wizyt: kontrakt zazwyczaj trwa kilka tygodni, a potem masz czas wolny, który możesz wykorzystać na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Konkretny termin spotkania sprawia, że łatwiej jest poradzić sobie z tęsknotą.
 • Utrzymanie rutyny: wprowadzenie do codziennego życia stałego planu dnia może pomóc w stworzeniu nowej rutyny, która odwróci uwagę od tęsknoty. Angażuj się w hobby, ćwiczenia, nie odmawiaj spotkań z mieszkającymi w okolicy Polakami czy innymi opiekunkami.
 • Zdrowy styl życia: dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz czas na relaks np. z filmem czy książką, mogą pomóc w rozładowaniu stresu i tęsknoty. Opiekunka nie powinna zapominać o swoim zdrowiu.

Zalety pracy za granicą: dlaczego warto wyjeżdżać na kontrakty?

Nie warto skupiać się wyłącznie na negatywach: praca opiekunki za granicą ma również wiele pozytywnych stron! Praca na zagranicznych kontraktach, zwłaszcza jako opiekunka osób starszych, to nie tylko nowe wyzwanie zawodowe, ale również szansa na odkrycie innej kultury, zdobycie cennych umiejętności oraz rozwój osobisty. Niemcy stanowią popularny cel dla wielu opiekunek, które chcą nie tylko zarabiać, ale także doświadczyć pełnego spektrum korzyści wynikających z pracy za granicą:

 • Stabilizacja finansowa: praca dla opiekunek osób starszych w Niemczech może zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie i korzystne warunki zatrudnienia. Wysokie stawki godzinowe i dodatki za nadgodziny przekładają się na finansową stabilizację, co pozwala opiekunce na oszczędzanie i zabezpieczenie swojej przyszłości.
 • Nauka niemieckiego: praca w niemieckojęzycznym środowisku daje nieocenioną szansę na doskonalenie umiejętności językowych. Codzienny kontakt z językiem niemieckim, zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu, sprzyja szybkiemu opanowaniu komunikacji w języku obcym.
 • Wartościowe doświadczenie zawodowe: opieka nad osobami starszymi to nie tylko praca, ale również szansa na zdobycie wartościowego doświadczenia zawodowego. Opiekunki uczą się empatii, cierpliwości, języka, umiejętności organizacji oraz pracy w trudnych sytuacjach.
 • Zrozumienie innej kultury: praca w Niemczech jako opiekunka pozwala na zanurzenie się w niemieckiej kulturze, poznanie zwyczajów i tradycji. To ciekawe doświadczenie, które otwiera umysł na różnorodność i tolerancję.
 • Nowe relacje: w pracy poznajesz podopiecznych, ich rodziny oraz inne opiekunki. To cenne relacje, które mogą przetrwać po powrocie do kraju rodzinnego.
 • Podniesienie kwalifikacji: wiele opiekunek korzysta z okazji do podniesienia swoich kwalifikacji na szkoleniach, które organizujemy. Dzięki temu, w przyszłości możesz ubiegać się o lepiej płatne kontrakty dla bardziej doświadczonych opiekunek.

Mówisz po niemiecku w stopniu przynajmniej komunikatywnym i chcesz zarabiać na legalnej pracy za granicą? W naszej agencji dostępna jest praca jako opiekunka w Niemczech od zaraz – sprawdź aktualne ogłoszenia lub skontaktuj się z nami!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Co robić, jeśli senior zaginął? Jak opiekować się osobą, która ucieka?

Zaginięcie osoby starszej to niezwykle trudna i stresująca sytuacja zarówno dla samej osoby zaginionej, jak i dla jej bliskich oraz opiekunów. Wielu seniorów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak demencja czy choroba Alzheimera, może wykazywać skłonność do ucieczek, często nieświadomych zagrożeń czy błędnych przekonań o konieczności powrotu do domu z przeszłości.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl