Oferty pracy

Firma Frigga Bydgoszcz

Praca opiekunki osób starszych: dlaczego senior potrzebuje codziennej rutyny?

Opieka nad osobami starszymi to zadanie wymagające wyjątkowego zaangażowania i troski. Każda doświadczona opiekunka wie, jak ważne jest wypracowanie z seniorem codziennej rutyny. Dlaczego tak jest? Dzisiaj bliżej przyjrzymy się sposobom, jak dobrze ułożyć sobie relacje z osobami starszymi.

Rutyna w życiu seniora: dlaczego ma znaczenie?

Codzienna rutyna, to pewien rodzaj harmonogramu, który zapewnia stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Między innymi dlatego, praca jako opiekun osób starszych bez znajomości języka jest bardzo trudna: bez możliwości swobodnej komunikacji, trudno ułożyć sobie relacje z osobą starszą. Codzienna rutyna to wiele korzyści dla seniora:

  • Wyregulowany zegar biologiczny: każdy człowiek posiada pewnego rodzaju zegar biologiczny, który reguluje rytm snu i wydzielanie hormonów. Utrzymanie rutyny i kładzenie się do łóżka o stałych porach poprawia jakość snu i ogólne samopoczucie.
  • Pomoc w zabiegach medycznych: wielu seniorów regularnie przyjmuje leki czy korzysta z pomocy fizjoterapeutów i innego personelu medycznego. Codzienna rutyna ułatwia powtarzalność leków czy zabiegów oraz utrzymanie ich skuteczności i minimalizowanie ryzyka pomyłek. Pamiętaj jednak, że wysyłana przez nas za granicę opieka nad starszymi z Bydgoszczy, nie musi mieć wykształcenia medycznego: nie będziesz odpowiedzialna za podawanie leków, zastrzyki i inne tego typu czynności.
  • Zdrowa aktywność fizyczna: wprowadzenie regularnej aktywności do codziennej rutyny może pomóc w utrzymaniu sprawności, co z kolei przyczynia się do utrzymania zdrowia serca, mniejszej utraty masy mięśniowej i elastyczności. Warto pamiętać, chociażby o spacerach lub pomocy w drobnych pracach domowych.
  • Stabilizacja nastroju: rutyna pomaga w stabilizacji nastroju, co jest szczególnie istotne dla osób starszych narażonych na uczucie samotności lub stany depresyjne. Przykładowo, regularne kontakty z przyjaciółmi, spacery czy chwile relaksu w ustalonych godzinach, mogą znacząco poprawić samopoczucie.
  • Poprawa funkcji kognitywnych: regularne angażowanie umysłu w konkretne aktywności, takie jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie czy gra w planszówki, pomaga zachować sprawność umysłu i opóźnić spadek funkcji poznawczych.

Wdrażając codzienną rutynę: praktyczne wskazówki

Układanie codziennej rutyny z seniorem może być wyzwaniem, ponieważ początkowo opiekunka jest obcą osobą. Opiekunka bez znajomości języka będzie mieć problem ze zdobyciem zaufania seniora, dlatego zatrudniamy osoby z przynajmniej komunikatywną znajomością niemieckiego. Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Dopasuj się do osobistych preferencji: zrozumienie preferencji seniora jest kluczowe. Wspólnie z nim ustalcie, które aktywności są mu najbliższe i jakie godziny najlepiej pasują do jego stylu życia. Wymaganie zbyt dużych zmian prowadzi do konfliktów.
  • Zaplanuj aktywności: wprowadź do planu dnia zarówno podstawowe czynności, takie jak jedzenie posiłków czy higiena osobista, jak i czas na rozrywkę, ćwiczenia czy spacery.
  • Utrzymuj regularność: staraj się zachować stałe godziny dla poszczególnych aktywności. To pomoże stworzyć poczucie bezpieczeństwa.
  • Dostosuj do stanu zdrowia: nie każdemu seniorowi da się zorganizować dzień pełen zajęć: nasze opiekunki zajmują się zarówno osobami relatywnie sprawnymi, które potrzebują niewielkiej pomocy, jak i seniorami leżącymi. Szczegóły kontraktu znajdziesz w aktualnych ogłoszeniach na naszej stronie.

Wniosek jest jasny: codzienna rutyna ma istotne znaczenie dla zdrowia i jakości życia osób starszych. Warto więc ułożyć sobie współpracę z seniorem tak, aby zadbać o jego dobrostan fizyczny i psychiczny.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Urazy u osób starszych: czym skutkują i jak ich unikać?

W miarę jak populacja osób starszych rośnie, coraz większą uwagę należy poświęcać zagadnieniu ich bezpieczeństwa i zdrowia. Jednym z kluczowych wyzwań, z którymi stykają się osoby starsze, są urazy, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla ich zdrowia i jakości życia.

Czytaj dalej

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl