Firma Frigga Bydgoszcz

Osoby starsze i ich potrzeby

W każdym wieku człowiek potrzebuje zaspokojenia podstawowych potrzeb: schronienia (mieszkania, pożywienia, higieny), pracy (spełnienia swoich aspiracji) oraz potrzeba miłości (akceptacji). Jest to oczywiście skrótowe omówienie bardzo złożonych spraw. Dokładniejsze wyróżnienie wskazuje się według wieku.

Jedną z ważniejszych potrzeb dla seniorów jest potrzeba zdrowotna. Biologia i zmiany w organizmie wymuszają pewne modele zachowań, co ma wpływ na zmianę potrzeb. Człowiek w podeszłym wieku staje się coraz mniej wydolny, bardziej podatny na choroby i urazy, a naturalne starzenie się organizmu powoduje zmiany również w mózgu, co pociąga za sobą przemiany w zachowaniu. Dolegliwości i urazy powodują ból, a jego uśmierzenie jest jednym z podstawowych praw każdego pacjenta. Starajmy się oferować osobom, które są do tego zdolne, aktywność fizyczną. Wspólne spacery czy drobne ćwiczenia wpłyną pozytywnie na samopoczucie i odporność osoby starszej. Zredukują występowanie jednostek chorobowych i wzmocnią ciało. Gdy nie jest to już możliwe ze względu na stan osoby starszej, zawsze miejmy na uwadze, jak my byśmy się czuli w danej sytuacji i czego byśmy potrzebowali. Prowadzi to nas do kolejnej potrzeby: opiekuńczej.

Potrzeba opiekuńcza wyraża się zarówno w sferze zdrowotnej ciała, jak i w sferze mentalnej. Osoba starsza ma poczucie swojej słabości i ważne jest dla niej zapewnienie bezpieczeństwa. Pomoc w codziennych obowiązkach, załatwieniu spraw, opieki medycznej czy domowej jest dla seniora niezmiernie ważna.

Z kolei potrzeby psychospołeczne często są lekceważone. Zachowanie interakcji z rodziną, znajomymi jest tak samo ważne dla zdrowia i szczęścia, jak pozostałe sfery. W ramach tych potrzeb wyróżniana jest jedna z istotniejszych: potrzeba komunikacji. Wyrażanie swoich uczuć, myśli, słuchanie, mówienie, jest podstawą poczucia współistnienia w społeczeństwie. Przekłada się to na samopoczucie i tym samym również na zdrowie fizyczne.

Brak zaspokajania i wyrażania swoich potrzeb skutkuje poczuciem bezsensu życia. Osoby starsze mogą czuć się niespokojne, chwiejne, a nawet agresywne. Nie oceniajmy nigdy kogoś zbyt pochopnie, pamiętajmy także o tym, jakie mogą być przyczyny określonych zachowań u osób starszych. Starajmy się zapobiegać, rozumieć i zadbać o seniorów w taki sposób, aby zawsze czuli się ważni i potrzebni. Jako osoby młode czy dorosłe, nigdy nie mierzmy osób w podeszłym wieku taką samą miarą. Nauczymy się tym samym czegoś również o nas samych.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl