Firma Frigga Bydgoszcz

Opieka nad leżącym seniorem. Jak opiekun może ułatwić sobie to zadanie? I część poradnika Frigga

Firmy trudniące się w opiece nad osobami starszymi w Niemczech czy Luksemburgu mają w ofertach pracy zlecenia u osób z różnorodnymi potrzebami. Pielęgnacja pacjenta leżącego to duże wyzwanie dla opiekuna – wymaga siły fizycznej, odporności emocjonalnej i pozytywnego nastawienia do pojawiających się trudności, a także… zaradności. To właśnie ta ostatnia cecha pozwala znaleźć sposoby na ułatwienie sobie codziennych zadań. Sprawdź, jak usprawnić czynności związane z opieką nad seniorem!

Opieka nad leżącą osobą starszą może być łatwiejsza!

Z czym wiąże się opieka nad seniorem? Wymaga bezustannego bycia w gotowości, aby pomóc osobie starszej w razie potrzeby. Wiele zależy od stanu podopiecznego oraz zakresu jego samodzielności. Firmy poszukujące pracowników do opieki nad osobami starszymi w Niemczech i innych krajach za granicą świadczą swoje usługi dla pacjentów z przeróżnymi schorzeniami i dolegliwościami. Można zatem zostać towarzyszem seniora, który – poza dysfunkcjami fizycznymi – jest w pełni sprawny umysłowo, bez trudu komunikuje swoje potrzeby i wymaga jedynie wsparcia w codziennych czynnościach higienicznych. Nie brakuje jednak osób z np. zaburzeniami pamięci. Takie zlecenia wymagają nieco innych kompetencji i stanowią spore wyzwanie dla opiekuna.

Niezależnie od tego, w jakim stanie jest osoba starsza, można sobie ułatwić codzienną pielęgnację i sprawić, że będzie ona przebiegać sprawnie. Poznaj sprawdzone sposoby!

Patenty na opiekę nad leżącym seniorem

Zastanawiasz się, czy opieka nad osobami starszymi musi wiązać się z komplikacjami? Początki zawsze są trudne, jednak z czasem nabędziesz wprawy i wypracujesz własny system wykonywania codziennych obowiązków. Istnieje kilka sposobów, żeby realizować je szybciej oraz sprawniej. Przede wszystkim warto wyposażyć pokój chorego w przydatne akcesoria – korzystanie z odpowiednich artykułów higienicznych, środków czystości oraz sprzętu rehabilitacyjnego podniesie komfort pracy, a ponadto skuteczność pielęgnacji.

Jako opiekun osoby starszej będziesz zobowiązany do dbałości o higienę swojego podopiecznego, regularne zmiany pościeli oraz odzieży. Chcąc ułatwić sobie te zadania, pamiętaj o:

  • zabezpieczeniu łóżka podczas mycia oraz zmiany pieluch czy karmienia – w tym celu warto skorzystać z podkładów higienicznych, które ochronią posłanie przed zachlapaniem,
  • zachowaniu odpowiedniej kolejności podczas pielęgnacji – chcąc oczyścić ciało pacjenta szybko i z zapewnieniem mu komfortu, wykonuj tę czynność, układając seniora w pozycji na boku. To znacznie ułatwi mycie trudno dostępnych miejsc na plecach czy kończynach,
  • w przypadkach, gdy ruchomość osoby starszej jest znikoma, zrezygnuj z mydła i wody na rzecz specjalistycznych środków myjących – pianek i żeli niewymagających spłukiwania.
opieka-osoba-lezaca-1

Jednorazowe artykuły higieniczne

Stanowią one duże ułatwienie dla opiekuna osoby starszej w pielęgnacji leżącego. Mowa tu nie tylko o jednorazowych pieluchach czy podkładach chłonnych zabezpieczających łóżko. To także różnego rodzaju chusteczki nawilżane oraz mokre ręczniki, które po użyciu można wyrzucić, nie zajmując się ich praniem. Wybierając takie produkty, zwróć uwagę na ich jakość – liczy się wysoka zawartość substancji myjących oraz brak dodatków mogących wywołać reakcje alergiczne i podrażnienia.

Artykuły pielęgnacyjne i przeciwodleżynowe

Odleżyny to duże zagrożenie dla pacjentów leżących. Aby zapobiec ich powstawaniu, jako opiekun seniora dbaj o to, żeby odzież i pościel zawsze były suche. Stosuj też specjalistyczne kremy i maści oraz często zmieniaj pozycję seniora (zaleca się to robić co około dwie godziny). Świetnym rozwiązaniem są materace przeciwodleżynowe, a także dodatkowe podkładki pod nadgarstki, kostki, kark czy kolana. 

Specjalistyczny sprzęt medyczny

Nic tak nie ułatwia opieki nad osobą starszą, jak procesjonalny sprzęt medyczny. To zarówno łóżko rehabilitacyjne z możliwością wygodnej regulacji, jak i wózki inwalidzkie dla pacjentów siadających, czy urządzenia monitorujące czynności życiowe. Ich rodzaj należy dostosować do stanu podopiecznego i jego indywidualnych potrzeb.

Podejmij pracę jako opiekun osoby starszej

Szukasz pracy i interesuje Cię opieka seniora w Niemczech, Luksemburgu lub innym kraju? Zajrzyj na stronę friggawork.pl – znajdziesz tam oferty zatrudnienia, praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji osób starszych oraz przygotowania do pracy za granicą. Zajrzyj i sprawdź, jakie możliwości czekają na Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl