Firma Frigga Bydgoszcz

Jak opiekować się seniorem po udarze?

Każdy, kto chce wyjechać na kontrakt do Niemiec i szuka pracy w opiece w Bydgoszczy, powinien być świadomy, że trzeba przygotować się na niespodziewane sytuacje. Stan zdrowia seniorów jest bardzo zróżnicowany i szybko może się zmienić. Każda opiekunka powinna więc umieć rozpoznać udar mózgu i odpowiednio reagować.

Objawy udaru mózgu

Udar mózgu wynika z nagłego niedotlenienia wynikającego z nieprawidłowego przepływu krwi w mózgu. Jest to spowodowane pęknięciem naczynia krwionośnego w lub zakrzepem czy zatorem w mózgu. Komórki, które tracą dostęp do tlenu, przestają poprawnie funkcjonować, dlatego może dojść do problemów z mówieniem, poruszaniem czy widzeniem. Te skutki mogą być nieodwracalne, dlatego tak istotna jest szybka reakcja.

Objawy udaru mogą się różnić w zależności od dokładnego miejsca, w którym wystąpił. Istnieje jednak kilka symptomów, które powinny zaalarmować opiekunkę:

  • zaburzenia widzenia,
  • nagłe problemy z mówieniem,
  • nagły, silny ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • utrata przytomności,
  • nudności,
  • utrata koordynacji ruchowej,
  • niedowład twarzy (charakterystyczne wykrzywienie ust), ręki lub nogi.

Jeżeli takie objawy pojawią się u podopiecznego, należy niezwłocznie wezwać pogotowie. Pomóc może tutaj tylko lekarz, a czas odgrywa bardzo ważną rolę.

opieka nad seniorem

Jak opiekować się seniorem po udarze?

Gdy sprawdzamy aktualne oferty opieki w Niemczech, często można się spotkać z informacją, że senior jest po udarze. Do takiego zadania trzeba się odpowiednio przygotować, ponieważ podopieczny potrzebuje wsparcia, aby odnaleźć się w nowej sytuacji. Ważna jest oczywiście współpraca z lekarzem i pielęgniarką środowiskową, zwłaszcza jeśli podopieczny jest leżący. Wiele skutków udaru można przynajmniej częściowo odwrócić, ale konieczna jest odpowiednia rehabilitacja. Opiekunka powinna więc asystować podopiecznemu w zaleconych przez fizjoterapeutę ćwiczeniach. Bardzo często seniorowi zaleca się również ćwiczenia logopedyczne, które opiekunka może powtarzać z nim w warunkach domowych. Warto pamiętać, że opieka to praca zespołowa. Opiekunka powinna więc dobrze odnajdować się we współpracy z personelem medycznym.

Bardzo ważne jest też wsparcie w codziennych czynnościach. Zwłaszcza jeżeli udar miał miejsce niedawno, seniorowi może być trudno przyzwyczaić się do ograniczonej sprawności. Dobrze więc, jeśli opiekunka będzie podchodzić do niego z wyrozumiałością i organizować aktywności dostosowane do możliwości podopiecznego. Gdy tylko jest to możliwe, warto zachęcać seniora do opuszczania domu oraz uczestnictwa w uroczystościach rodzinnych i innych ważnych wydarzeniach. Podopieczny może czuć się wykluczony, zwłaszcza jeśli w wyniku udaru pojawiły się problemy z mówieniem. Kluczem do sukcesu są tutaj cierpliwość i zachęcanie podopiecznego do podejmowania prób komunikacji. Nie można wypowiadać się w imieniu seniora lub go pospieszać, ponieważ to całkowicie odbierze mu pewność siebie.

Jako agencja opiekunek w Niemczech, wciąż szukamy empatycznych osób, które chcą pomagać drugiemu człowiekowi. Jeżeli jesteś wyrozumiała, cierpliwa i chcesz wspierać osoby starsze, skontaktuj się z nami.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl