Firma Frigga Bydgoszcz

Asertywność w pracy opiekunki osób starszych – dlaczego jest niezbędna i jak się jej nauczyć?

Wymieniając pożądane cechy opiekunki osób starszych w Bydgoszczy, ale też za granicą, zdecydowanie nie można zapomnieć o empatii, odpowiedzialności czy szybkim nawiązywaniu kontaktów. Bardzo ważna jest jednak również asertywność, ponieważ opiekunka jest stawiana w trudnej sytuacji – musi odnaleźć się w domu obcych sobie osób, zazwyczaj co kilka tygodni zmienia podopiecznego. Jak więc ćwiczyć asertywność i lepiej radzić sobie w kontaktach z seniorem?

Wyzwania w pracy opiekunek osób starszych

Jednym z największych wyzwań zdecydowanie jest praca za granicą, w domu podopiecznego. Z każdym kolejnym kontraktem dostosowywanie się do nowego środowiska jest coraz łatwiejsze, dlatego nie warto zniechęcać się trudnymi początkami. Zdarza się, że opiekunka od razu stawia się na przegranej pozycji: w końcu to ona mieszka w cudzym domu, a jej praca polega na pomocy. Niektórzy odczuwają też dyskomfort związany z pracą za niemiecką granicą, nie tylko ze względu na historię, ale np. ekonomiczną przewagę Niemców. W pracy w opiece przydają się więc pewność siebie i wysokie poczucie własnej wartości, bez nich opiekunce trudno będzie zachować asertywność.

Problem może pojawić się również, jeśli podopieczny lub jego bliscy mają zbyt wysokie wymagania. Zawsze informujemy nasze opiekunki, co wchodzi w zakres ich obowiązków, a czym nie muszą lub wręcz nie mogą, się zajmować. Jeżeli rodzina nie zapewnia Ci czasu wolnego lub wymaga podawania leków i przeprowadzania zabiegów medycznych, jak najbardziej masz prawo (a w przypadku procedur, do których nie masz uprawnień, nawet obowiązek), oby odmówić.

senior z rowerem

Jak unikać konfliktów w pracy opiekunki?

Chcesz wyjechać, jako opieka seniora do pracy z Bydgoszczy? To doskonały sposób, żeby pracować legalnie i na atrakcyjnych warunkach, ale znajomość języka (przynajmniej w stopniu komunikatywnym) to podstawa. Dobra komunikacja z podopiecznym i jego rodziną jest konieczna, żeby uniknąć nieporozumień.

Warto też zawsze mieć przy sobie kontrakt, w którym wyszczególnione są warunki pracy opiekunki. To najmocniejszy argument w dyskusjach z rodziną podopiecznego, jeśli np. bliscy wymagają od opiekunki pracy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Trzeba jednak porozumiewać się po niemiecku na tyle dobrze, żeby być w stanie o tym porozmawiać.

Pamiętaj też, że nasze opiekunki nie są skazane same na siebie. Po niemieckiej stronie zawsze możesz liczyć na wsparcie koordynatora. Jeżeli pojawiają się problemy, możesz do niego zadzwonić i poszukać pomocy w trudnej sytuacji.

Jak uprzejmie, ale asertywnie odmawiać?

Praca opiekunki wymaga sporo wyczucia, ponieważ trzeba czuwać nad podopiecznym, a jednocześnie trudno oczekiwać, żeby w kilka tygodni zrezygnował ze wszystkich swoich szkodliwych nawyków, które zazwyczaj pielęgnuje od czasów młodości.

Drobne konflikty mogą pojawiać się np. w kwestii diety. Jeżeli senior, który ma cukrzycę, nieustannie chce jeść słodycze, trzeba mu tego odmówić. Wystarczy po prostu powiedzieć, że lekarz zabronił tego ze względu na cukrzycę i zaproponować np. mus owocowy. Opiekunka nie powinna wdawać się w zbędne dyskusje, szukać kolejnych powodów, dlaczego musi odmówić. To tylko otwiera seniorowi drogę, aby dalej nalegać. Opiekunka nie ma przepraszać, najważniejsze jest zachowanie spokoju i wypowiadanie się w konkretny, rzeczowy sposób. Niestety zdarza się, że seniorzy nie traktują opiekunki z należytym szacunkiem – nie można brać tego do siebie, ale zdawać sobie sprawę, że to problem osoby starszej, a nie opiekunki.

Chcesz wyjechać jako opieka osób starszych z Bydgoszczy? Zobacz aktualne ogłoszenia na naszej stronie lub zadzwoń, znajdziemy kontrakt odpowiedni dla Ciebie.

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl