Firma Frigga Bydgoszcz

Adwent w Niemczech – jak wspólnie z seniorem oczekiwać na Boże Narodzenie?

Adwent, czyli po niemiecku Adventszeit, to bardzo ważny czas dla katolików i protestantów, dlatego obchodzi go większość Niemców. Jeżeli wybierasz się na kontrakt w tym czasie, warto dowiedzieć się, jak nasi sąsiedzi zza zachodniej granicy celebrują oczekiwanie na Święta Bożego Narodzenia.

Adwentowe ciasteczka

Seniorzy wymagają różnego rodzaju opieki – niektórzy są osobami leżącymi, a inni potrzebują głównie towarzystwa i pomocy w domowych obowiązkach. Właśnie dlatego, opiekunka osób starszych bez języka ma przed sobą trudne zadanie – żeby zbudować relację z podopiecznym, trzeba swobodnie się z nim komunikować. Dobrym pomysłem na integrację z seniorem może być np. upieczenie tradycyjnych adwentowych ciasteczek tzw. Adventsplätzchen. Ciastka często są pięknie dekorowane lukrem i potem wiesza się je na choince. Przepisy są bardzo różne, Niemcy pieką w tym czasie np. ciasteczka maślano-migdałowe, rogaliki czekoladowe czy kruche ciastka ze skórką pomarańczową.

Warto zapytać seniora o sprawdzone, rodzinne przepisy i wspólnie je przygotować lub samodzielnie upiec dla niego słodycze do kawy. Podstawą jest oczywiście rozmowa – warto zapytać osobę starszą o ulubione tradycje świąteczne czy wspomnienia związane z Bożym Narodzeniem. Dla niektórych seniorów opiekunka jest jedyną osobą, którą spotykają codziennie, dlatego zazwyczaj są chętni do rozmów. Głównie dlatego, opiekunka osób starszych w Niemczech bez znajomości języka powinna jak najszybciej nadrobić zaległości w niemieckim – im łatwiejsza komunikacja, tym większy wybór zleceń i wyższe zarobki.

senior

Jarmarki bożonarodzeniowe

W Polsce również odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe, ale w Niemczech ta tradycja jest bardziej popularna. Są organizowane nie tylko w miastach, ale też mniejszych miejscowościach. W takim miejscu można zaopatrzyć się w świąteczne dekoracje i przysmaki oraz napić się gorącej czekolady czy spróbować tradycyjnych potraw. Wyjście na jarmark to świetna odskocznia dla opiekunki, ale może być też rozrywką dla seniora, jeśli sprawność pozwala mu na dłuższe spacery.

Wieńce adwentowe

Najważniejszą dekoracją podczas oczekiwania na święta zdecydowanie jest wieniec adwentowy. Zazwyczaj jest wykonany z gałązek igliwia, ozdobionych wstążkami, szyszkami czy gwiazdami betlejemskimi. Na wieńcu znajdują się cztery świece, zapalane w kolejne niedziele, gdy mijają cztery tygodnie adwentu. Taka dekoracja pomoże wprowadzić w domu świąteczny klimat i sprawdzi się również podczas kolacji wigilijnej.

Kalendarze adwentowe

Tradycja kalendarzy adwentowych dotarła również do Polski, ale w Niemczech jest jeszcze bardziej rozpowszechniona. Najczęściej ma formę domku z 24 okienkami, w których kryją się słodycze, herbaty lub inne, niewielkie niespodzianki. Senior może pamiętać o takiej tradycji, szczególnie jeśli ma bliski kontakt z wnukami lub prawnukami i chce zrobić im drobny prezent.

Święto Świętego Mikołaja

Podobnie jak w Polsce, 6 grudnia Niemcy obchodzą Mikołajki, czyli Nikolausfeier. Tego dnia, nasi zachodni sąsiedzi również wymieniają się drobnymi upominkami. Ta tradycja dotyczy nie tylko dzieci, ale też dorosłych.

Praca opiekunki osób starszych za granicą wiąże się z wieloma wyzwaniami, a jednym z nich jest spędzanie świąt z dala od rodziny. Ma jednak też wiele plusów: atrakcyjne zarobki, możliwość szlifowania języka czy poznawania nowych miejsc i ludzi. Jesteś empatyczną osobą, która lubi pomagać i mówisz po niemiecku przynajmniej w stopniu komunikatywnym? Sprawdź na naszej stronie aktualne oferty pracy jako opiekunka w Niemczech!

Aktualności

Aktualności, informacje, praktyczne porady

Kontakt

Skontaktuj się z naszą firmą – napisz lub zadzwoń.

FRIGGA

ul. Śniadeckich 2/4
85-011 Bydgoszcz

Telefon: +48 (52) 389 11 50
E-mail: praca@friggawork.pl